banner29

Hz. İbrahim'in hayatı

İşte yaşantısıyla bizlere iman kavramını tanımlayan Hz. İbrahim’in hayatı

İslam 27.11.2019, 16:10 27.11.2019, 16:32
Hz. İbrahim'in hayatı

Allah'ın (c.c.) lütfuyla Nemrut’un kendisini attığı ateşi gül bahçesine çeviren Hz. İbrahim'in hayatı ibretlerle doludur.

HZ İBRAHİM’İN HAYATI

Hazret-i İbrahim “Ulü'l-Azm (azm sahibleri)" denilen büyük peygamberlerden biridir. Bunlar, bizim Peygamberimiz Hazret-i Muhammed aleyhisselâm, Nuh aleyhisselâm, İbrahim aleyhisselâm, Musa aleyhisselâm ve İsa aleyhisselâm olmak üzere beş peygamberdir.

Nuh peygamberin çocukları yeryüzüne dağıldıktan sonra Ham'ın soyundan "Nemrud" adında bir adam, birçok kabileleri başına toplayarak Babil'de, şimdiki Musul şehrinin bulunduğu yerlerde Babil hükümetini kurmuştu. Babil ülkesine "Geldanistan" denildiği gibi, hükümdarlarına da "Nemrud" denilir.

Babil halkı arasında "Saibe" denilen sapık bir din türemişti. Bunlar, güneşe, aya, yıldızlara, putlara ve hükümdarlara tapmakta idiler. Yüce Allah, Nemrud Ibni Ken'an zamanında Babil halkına İbrahim aleyhisselâm'ı peygamber olarak gönderdi. Ona on sayfalık kitab verdi.

Hazret-i İbrahim, Babil halkına gerçek dini bildirmeye başladı, onlar hak dine çağırdı. Doğup batan, sönüp giden şeylerin yapılmaya uygun bulunmadıklarını onlara söyledi. Fakat onlar aldırmadılar. Bir yortu günü insanlar şehir dışına çıkmışlardı. İbrahim aleyhisselâm şehirde kaldı. Putların bulunduğu yere giderek bir kısım putları kırdı. Elindeki baltayı da büyük bir putun boynuna astı. İnsanlar şehre dönüp bu durumu görünce, bunu Hazret-i İbrahim'in yaptığını anladılar. Hazret-i İbrahim de: "Eğer söyleyebilirse sorunuz; bunu bu büyük put yapmıştır!" dedi. Dediler ki: "Hiç cansız olan bir put böyle bir şey yapabilir mi? Hazret-i İbrahim de: Madem ki bunlar cansız, ellerinden bir şey gelmez şeyler dir, artık niçin bunlara tapıyorsunuz?" dedi. İbrahim aleyhisselâm bu cahil kavme, ne kadar sapıklık ve anlayışsızlık içinde kaldıklarını bu hareketi ile anlatmak istemişti. Bunun üzerine hepsi biraz sustular, cahilliklerini anlar gibi oldular. Ne yazık ki, cehalet gururları tekrar baş gösterdi. Sapıklıklarda israr ettiler. Hazret-i İbrahim'i, yaktıkları büyük bir ateş içine attılar. Fakat ateş, Yüce Allah'ın emri ile gül bahçesi kesildi, onu yakmadı. Bu Allah'ın büyük bir mucizesi idi. Bunu görenlerden bazıları iman ettiler. Hazret-i İbrahim de bu iman edenleri ve kendi aile halkını yanına alarak Şam memleketine hicret etti. Bir aralık kıtlık olunca Mısır'a gitti. Sonra da dönüp Ken'an ilinde (Beyt-i Makdis) çevresinde bulundu.

İbrahim aleyhisselâm rivayete göre, Adem aleyhisselâm'ın yaratılışından üç bin üç yüz otuz yedi sene sonra Babil'de doğmuş ve yüz yetmiş beş veya iki yüz sene yaşamıştır. Kudüs'e bağlı "Halilürrahman" kasabasında bir mağara içinde zevcesi Sare ile beraber gömülmüştür.

Hazret-i İbrahim'e "Halilullah" denir. Ona bütün milletler saygı gösterir. Son derece misafirperver idi. Minberde hutbe okumak, misvâk kullanmak, sünnet olmak, tırnak kesmek işleri, Hazret-i İbrahim'in bazı sünnetlerindendir. Kabe-i Muazzama’yı oğlu İsmail aleyhisselam ile ilk olarak veya yenileyerek inşa etmiştir.

(Kaynak: Büyük İslam İlmihali – Ömer Nasuhi Bilmen s.480)

Yorumlar (12)
Hazal akça 1 yıl önce
Teşekkür ederim
sksiwiwksjsj 8 ay önce
kskskskskks
jukjuıjj 1 yıl önce
iyi
ELANUR 9 ay önce
TEŞEKKÜR
Jxjxhdhshdhxj 9 ay önce
Sjshjsjsjsjsjsksksk
Hazal akça 8 ay önce
teşekkür ederim dedim ama yanlış yazmışı kötü
Bu Seni Hiç Alakadar Etmez 2 ay önce
Aga ödev icin ariom bulamiom burada olmadi
Bu Seni Hiç Alakadar Etmez 8 ay önce
MÜQ qeeqweq
kötü yorumcu 8 ay önce
bune ayol çok kötü bu kadar az bilgi verilirmi. yani biraz daha daha çok çoook bilgi verir insan sınava giriyoz burda tıtıtı
Mert kılıç 7 ay önce
özetlemiş kısaca
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?