banner30

banner29

İslamilik Endeksi yayınlandı! Akif olsa bu sıralamaya ne derdi?

Merhum ve mağfur Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Avrupa ziyareti sonrası kendisine sorulan ''Üstad, Avrupa'yı nasıl buldunuz'?'' sorusuna şöyle cevap vermişti! ''İşleri; dinimiz, dinleri; işimiz gibi!'' Batılı ülkelerin de sıralamada yer aldığı 'İslamilik Endeksi' yer aldığı kriterleri tam manasıyla ifade edip etmediği tartışılsa da; bir intiba oluşturması açısından önemli! İşte haberin detayları...

İslam 20.05.2019, 16:00 20.05.2019, 16:52
İslamilik Endeksi yayınlandı! Akif olsa bu sıralamaya ne derdi?

Ülkelerin, değerlerinin kısmen yada tamamen ''İslami kriterlere'' ne derece uygun olduğunu ölçen 'İslamilik Endeksi' sıralamasında Yeni Zelanda yine birinci sırada yer alması ''garip'' karşılanırken, Türkiye'nin ise 95. sırada yer alması ''manidar'' bulundu!

Amerika Birleşik Devletleri'nde İran asıllı akademisyen Hüseyin Askari'nin kurduğu İslamilik Vakfı tarafından 2015 yılından beri yürütülen çalışmada, yakın zaman önce cami saldırılarıyla gündeme gelen ve saldırı sonrasında ülkece tutumuyla takdir toplayan Yeni Zelanda üçüncü kez en yüksek puanı aldı.

Sıralamada ilk 44'te Müslüman nüfusu çoğunlukta olan ülkelerin bulunmaması ve en sonda Yemen'in olması dikkat çekti. ''İslami kriterlere'' en fazla uygun devlet yapısına sahip olan 'Müslüman ülke' ise 45'inci sıradaki Birleşik Arap Emirlikleri olarak belirlendi.

Türkiye 95'inci sırada

2018 İslamilik Endeksi listesinde Türkiye bir önceki yıla göre 14 sıra birden düşerek 153 ülke arasından 95'inciliğe geriledi.

En yüksek puanını ekonomi alanında alan Türkiye, uluslararası ilişkiler kategorisindeyse 148'inci olarak yer aldı.

Endeksin ilk yayınlandığı 2015 yılında Türkiye liste üzerinde 65'inci sırada bulunuyordu.

İslamilik Endeksi nasıl hesaplanıyor?

İslamilik Endeksi, devlet yönetimindeki uygulamaların İslami değerlerle uygun olup olmadığını inceliyor. Çalışmayı yürüten araştırmacılar, endeksi sadece nüfusunun büyük kısmı Müslüman olan ülkelerle sınırlı tutmuyor.

Liste oluşturulurken dört ana kategoride puanlama yapılıyor:

Ekonomi

Adalet ve yönetim

İnsan hakları ve siyasi haklar

Uluslararası ilişkiler

İslamilik Vakfı, çalışma sayesinde İslam'ı daha anlaşılabilir bir hale getirmeyi, daha güçlü kurumlar için referans noktası oluşturmayı ve devletlerin gelişimini takip etmeyi hedefliyor.

euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?