banner29

İşte sadak-i fitrenin miktarı

Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yılın Ramazan ayı fitresini 720 YTL’lik açlık sınırı üzerinden hesapladı.

İslam 05.09.2008, 11:31 09.01.2020, 16:06
İşte sadak-i fitrenin miktarı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 255 YTL olarak açıkladığı tartışmalı açlık sınırına Diyanet İşleri Başkanlığı da inanmadı.

Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yılın Ramazan ayı fitresini 720 YTL’lik açlık sınırı üzerinden hesapladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu Ramazan ayı için belirlediği fitre miktarıyla, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 255 YTL’lik tartışmalı açlık sınırını adeta boşa çıkardı. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun İslami kurallar çerçevesinde yaptığı hesaplamalara göre, 4 kişilik bir ailenin aylık açlık sınırı 720 YTL.

İŞTE HESAP

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu seneki asgari fıtr sadakası (fitre) miktarını 6 YTL olarak açıkladı. Din İşleri Yüksek Kurulu 2008 yılı için Sadaka-ı Fıtr miktarını hesaplarken; asgari ücret, geçim standardı, gıda fiyatları gibi kriterler ile bir kişinin bir günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulundurdu ve ortaya 6 YTL çıktı.

Buna göre Diyanet, sağlık ve benzeri nedenlerle oruç tutamayan Müslümanların yoksul bir kişiye her bir gün için vereceği 6 YTL’lik fitrenin, o kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını karşılamaya yeterli olacağını ilan etmiş oldu.

4 KİŞİ İÇİN 720 YTL

Diyanet, bu hesaplamayı sadece bir kişinin bir günlük gıda ihtiyacını dikkate alarak yapıyor. Açlık sınırı ise 4 kişilik bir ailenin bir aylık gıda harcamasını gösteriyor. Buna göre, Diyanet’in günlük 6 YTL’lik fitre tutarı 4 kişilik ailenin bir aylık ihtiyacı dikkate alınarak hesaplandığında, rakam 720 YTL’ye ulaşıyor.

TÜİK, 4 kişilik ailenin gıda ihtiyacı için gereken asgari tutarın 255 YTL olduğunu belirlerken Türk-İş 730 YTL, Kamu-Sen ise bin 12 YTL’lik açlık sınırı rakamına ulaştı.

HESAP AYNI RAKAM FARKLI

TÜİK açlık sınırını hesaplarken, dört kişilik bir ailenin her bir ferdinin 2100 kalori almasını sağlayacak miktarlar üzerinden 80 maddelik bir gıda sepetini dikkate alıyor. Türk-İş ve Kamu-Sen de benzer kalori üzerinden piyasadaki gıda maddelerinin fiyatını inceliyor ve hesaplamayı yapıyor. Diyanet ise TÜİK’in verilerinin yanı sıra günlük hayata ve asgari ücretin düzeyine bakıp, alt sınırı belirliyor. Böylece bir taraftan yoksulun karnı doyurulurken diğer yandan fitre verecek halka mali yönden ciddi külfet getirilmemeye çalışılıyor.

FİTRE 180 YTL

Diyanet’in denge gözeten bu hesabına göre, örneğin asgari ücretle çalışan bekar bir kişi bir ay boyunca oruç tutamadığı takdirde 503 YTL’lik maaşının 180 YTL’sini fitre olarak yoksullara verecek. Böylece asgari ücretlinin kendisine 323 YTL kalacak. Bu rakam, Diyanet’in fitre tutarını belirlerken, özellikle asgari ücretliyi dikkate alıp çok titiz bir denge hesabı kurduğunu gösteriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?