banner29

Kabe'nin örtüsü değiştirildi!

Hacı adayları bugün Arafat'a çıkarken, Kabe'nin örtüsü olan Kisve-i Şerif de değiştirildi.

İslam 10.08.2019, 15:29
Kabe'nin örtüsü değiştirildi!

Milyonlarca Müslümanın gittiği Mekke'de bugün hacı adayları Arafat'a çıkarken, Kabe'nin örtüsü de değiştirildi. 200 işçinin emeğiyle yaklaşık 700 kilo saf ipek ile 120 kilo gümüş ve altın kullanılarak hazırlanan yeni Kabe örtüsü, hacı adaylarının Arafat'a akın ettiği sabah saatlerinde değiştirildi.

Kurban Bayramı'nın arefesinde hacı adayları Arafat'ta bulunuyor. Her Hac döneminde yeniden hazırlanan Kabe'nin örtüsü bu sabah değiştirildi. Mekke Kabe örtüsü fabrikasında makineler ve el işçiliğiyle 200 işçinin ortalama 10 ayda dokuduğu ve günler öncesinde Harem-i Şerif yetkililerine teslim edilen örtü, hacı adaylarının Arafat'a akın etmesi üzerine bugün erken saatlerde Beytullah'a giydirildi.

Kisve-i Şerif'in değiştirilmesi sırasında hacı adaylarının Kabe'yi tavafı devam etti.

KABE ÖRTÜSÜ NASIL YAPILIYOR? 

Özel olarak hazırlanan saf ipek ve altın 4 parçadan oluşan 47 metre uzunluğunda, 657 metrekare büyüklüğündeki Kabe'nin örtüsü 4 köşeden sökülerek değiştirme işlemi gerçekleştirildi. Eskisi alınırken, aynı anda yenisi çekilen örtünün değiştirme işlemi saatler sürdü. Yapımında yaklaşık 700 kilo saf ipek, 120 kilo gümüş ve altın kullanılan Kisve-i Şerif'in üzerinde altın ve gümüşten işlenmiş çeşitli ayet ve dualar bulunuyor. Eski örtü ise zemzem suyuyla yıkandıktan sonra sergilenmesi için İslam ülkelerine, müzelere ve hediye olarak bazı devlet başkanlarına gönderilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?