Kurbanın yenilmeyecek yerleri nerelerdir? Bu organların ne yapılması gerekir?

Kurban Bayramı yaklaşırken en çok sorulan soruları ve cevaplarını sizler için derliyoruz. Bu sorulardan biri de "Bir hayvanın yenilmeyecek yerleri nerelerdir? sorusu oldu. İşte "Bir hayvanın yenilmeyecek yerleri nerelerdir?  Bu organların ne yapılması gerekir?" sorularının cevabı...

Kurbanın yenilmeyecek yerleri nerelerdir? Bu organların ne yapılması gerekir?

Kurban Bayramı yaklaşırken, vatandaşların sorduğu soruları sizler için derliyoruz. Bu sorulardan biri de Bir hayvanın yenilmeyecek yerleri nerelerdir? sorusu oldu. İşte sorunun cevabı:

Bir hayvanın yenilmeyecek yerleri nerelerdir?  

Etlerinin yenmesi helal olan hayvanların,

-ister kurban olarak ister başka bir amaçla kesilmiş olsun kanları, ödleri, bezeleri, idrar torbaları, cinsel organları ve husyelerini (yumurtalarını) yemek tahrîmen mekruhtur (İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 553; el-Fetâva’l-Hindiyye, VI, 495).

Bir hadisi şerifte Hz. Peygamberin (s.a.s.), eti yenen hayvanların cinsel organlarının, husyelerinin (yumurtalarının), dübürlerinin (anüslerinin), bezelerinin, öd keselerinin, mesanelerinin yenilmesini uygun görmediği bildirilmektedir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, X, 12).

Bununla birlikte Malikî ve Şâfiî mezheplerinde eti yenen hayvanların yumurtalarını (husye) yemek caizdir (Uleyş, Şerhu minah, V, 8-9; Zekeriyyâ el-Ensârî, Esne’l-metâlib, IV, 256).

Bu organların ne yapılması gerekir?

Kurbanın veya başka bir amaçla kesilen bir hayvanın yenilmeyen kısımlarını toprağa gömmek, sağlık ve çevreyi temiz tutma açısından öncelikli olmakla beraber çevreyi kirletmemek kaydıyla, kedi ve köpek gibi hayvanlara da verilebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5