banner30

banner29

Misvak nedir? Misvağın faydaları nelerdir?

Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) sünneti olan Misvak'ın faydaları nelerdir?

İslam 21.03.2019, 15:55
Misvak nedir? Misvağın faydaları nelerdir?

Misvak ağacı Nedir?

Misvak Ağacı, Salvadoraceae familyasına ait bir bitki türüdür ve şekil olarak odunsu bir ağaçtır. Ağacın dallarından kesilerek yontulmak suretiyle hazırlanan bu dallar misvak ismiyle diş temizleme için kullanılmaktadır.

Misvak güzel bir kokuya sahip, meyvesi tüketilebilen bir bitki çeşididir. Misvak ağacının diş fırçası olarak kullanılan dalından diş macunları üretilmektedir. İçerisinde bulunan kalsiyum oksalat, tanen, kükürt, saponin, silisyum ve mineral tuzlar, misvak ağacının bu alanda kullanılmasına olanak sağlamıştır.

Tuzlu toprakları seven misvak ağacı Asya ve Afrika kıtalarında yetişmektedir. Arabistan’da bu ağaca “erak ağacı” adı verilmektedir.

Misvakın Faydaları Nelerdir?

    Ağız ve diş bakımına dair birçok etkiyi doğal olarak içinde barındırdığı için kimyasallardan uzak kalmanızı sağlar.
    Ağızdaki bakteri ve mikropların yok olmasına yardımcı olur.
    Bakterilerin ve diğer zararlı maddelerin yok olmasından dolayı diş çürümelerini önler.
    Dişlerin doğal olarak beyazlamasına yardımcı olur.
    Ağızdaki kötü maddelerin yok olması ve çürüklerin engellenmesi ile beraber ağız kokusunun da önüne geçer.
    Sindirim açısından da faydalıdır. Midede oluşan gazın yok olmasına yardımcıdır.
    Geniz akıntısına iyi gelir ve aynı zamanda balgam söktürücüdür.
    Dişlerin yanında diş etlerini de korumakta çok faydalıdır.
    Ağız içindeki yaraların iyileşmesine etki eder.
    Hz. Muhammed (S.A.V) misvak ağacının faydaları ile ilgili çeşitli bilgiler vermiştir. Kendisinin deyişine göre “Misvak ölümden başka her derde devadır”.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak ağacının dalından 15 cm kadar bir parça kesilir ve uç kısmı 2 cm kadar yontulur. Ardından da dalın kabukları soyularak temizlenir. Hazırlanan dal parçası tuzlu suyun içinde bir süre bekletilir. Bekleme devam ederken soyulan kısımların içerisindeki liflerde açılma görülür. Böylelikle bir diş fırçası görünümü elde edilmiş olur. Bazen dallar çok sert olabilir ve suda bekletme yöntemi ile açılma görülmez. Bu durumda bir bıçak yardımıyla destek olmak gerekmektedir. Hazır hale geldikten sonra macun ya da başka bir ürün kullanmadan diş fırçası olarak kullanılır. İlk kez kullanıldığında diş etleriniz zayıfsa hafif kanamalar görülebilir. Kullanmaya devam ettiğiniz sürece kanamalar zamanla sona erer. Misvak özü içeren diş macunları da son zamanlarda sıkça üretilmeye başlanmıştır.

Misvak dalının doğru hazırlanması da önemlidir. Misvak dalının kalınlığının parmak kadar olması ve uzunluğunun da bir karış kadar yani ortalama 10 cm kadar olması gerekir. Misvak parçası dişlere uygulanırken çok baskı yapılmaması gerekir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?