banner29

Şucâ bin Vehb kimdir? Şucâ bin Vehb’in hayatı

Şucâ bin Vehb kimdir? Şucâ bin Vehb nerede doğmuştur? Şucâ bin Vehb ne zaman doğmuştur? Şucâ bin Vehb nasıl Müslüman olmuştur? Şucâ bin Vehb nasıl hicret etmiştir? Şucâ bin Vehb nasıl evlenmiştir? Şucâ bin Vehb’in cesareti, Şucâ bin Vehb’in hayatı, Şucâ bin Vehb’in vefatı.

İslam 18.09.2020, 14:17
Şucâ bin Vehb kimdir? Şucâ bin Vehb’in hayatı

İşte, "Şucâ bin Vehb kimdir? Şucâ bin Vehb nerede doğmuştur? Şucâ bin Vehb ne zaman doğmuştur? Şucâ bin Vehb nasıl Müslüman olmuştur? Şucâ bin Vehb nasıl hicret etmiştir? Şucâ bin Vehb nasıl evlenmiştir? Şucâ bin Vehb’in cesareti, Şucâ bin Vehb’in hayatı, Şucâ bin Vehb’in vefatı." sorularının cevabı.

Hz. Şuca, İslâm dâvetine ilk uyanlardandı. Habeşistan'a ve Medine'ye hicret ederek iki defa muhacir oldu. Başta Bedir ve Uhud olmak üzere Peygamberimizle birlikte bütün savaşlara iştirak etti. Büyük kahramanlıklar gösterdi. Hudeybiye sulhünden sonra Peygamberimizin çeşitli hükümdarlara gönderdiği elçilerden biri de Hz. Şucâ idi.

Resulullah onu bir mektupla Şam havâlisine, Hâris bin Ebî Şimr el-Gassani'ye göndermişti. Şucâ mektubu verdiğinde Hâris küstahlık etti. Peygamberimizi yeryüzünden kaldırma hezeyanında bulundu. Hz. Şucâ dönüp durumu Resulullaha bildirdiğinde, Peygamberimiz, "Saltanatı yok olsun!" diye bedduâ etti. Nitekim, çok geçmeden Hâris'in kendisi ve saltanatı yerle bir oldu.

Hz. Şucâ, Hicretin 12. yılında Hz. Ebû Bekir döneminde vukua gelen Yemâme Savaşında şehadet mertebesini kazandı.

Allah kendisinden razı olsun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?