banner29

Sümeyra bint-i Kays kimdir? Sümeyra bint-i Kays’ın hayatı

Sümeyra bint-i Kays kimdir? Sümeyra bint-i Kays’ın hayatı, Sümeyra bint-i Kays’ın vefatı…

İslam 01.10.2020, 15:33
Sümeyra bint-i Kays kimdir? Sümeyra bint-i Kays’ın hayatı

Hanım sahabilerden biri olan Sümeyra bint-i Kays hakkında “Sümeyra bint-i Kays kimdir? Sümeyra bint-i Kays’ın hayatı, Sümeyra bint-i Kays’ın vefatı” gibi soruların cevapları tüm detaylarıyla haberimizde…

SÜMEYRA BİNT-İ KAYS KİMDİR?
SÜMEYRA BİNT-İ KAYS’IN HAYATI

Uhud Savaşında Müslümanların mağlubiyeti ve Resulullahın şehid edildiği ha beri Medine'ye ulaştığında, cepheye giden kadınlardan biri de Sümeyra bint-i Kays’dı (r.a.).

Uhud Savaşına Hz. Sümeyrâ'nın babası, kocası, kardeşi oğlu da katılmıştı. Fakat o bunlardan ziyade Resulullahı merak ediyordu. Uhud'a vardığında babasının, kardeşinin, kocasının ve oğlunun param parça olmuş cesetleriyle karşılaştı. Hepsi de şehit olmuştu. Sahabeler Hz. Sümeyra’ya başsağlığı diliyorlar, sabır tavsiyesinde bulunuyorlardı. Sümeyra (r.a.) ise ısrarla Resulullahı soruyordu. "Resulullah ne yapıyor, nasıldır?" diyordu. "Allah'a hamdolsun o iyidir" dediler. Ama onu inandıramadılar. Peygamberimizi gözleri ile görmek istiyordu. Onun bulunduğu yeri bildirdiler. Sümeyra (r.a.) koşa koşa oraya gitti. Resulullahın sağ olduğunu görünce büyük bir sabır ve teslimiyet içerisinde şöyle dedi:

"Anam babam size feda olsun Ya Resulallah! Siz sağ olduktan sonra her türlü musibet hiç gelir bana."

Evet, Hz. Sümeyrâ, babasını, kardeşini, kocasını âhirette görebileceğine inanıyordu. Çünkü onlar Allah yolunda şehit olmakla büyük bir makam kazanmışlardı. Onlar için üzülmeye değmezdi. Gerçi, eğer şehit edilmiş olsaydı, Resulullahı da orada görebilirdi. Fakat, onu dünya gözüyle daha fazla görmek, ondan daha fazla feyizlenmek istiyordu.

Diğer taraftan, onlar olmadan da İslâmiyet gönülleri nurlandırmaya devam ederdi. Onların yerini başkaları alırdı. Fakat Resulullaha bir zarar gelse, Müslümanların hali ne olurdu? Resulullahın sıhhatini merak etmesinin sebebi buydu.

İşte onlar Resulullahı böyle seviyorlardı. Zaten onları yücelten ve erişilmez yapan sır da bu değil miydi?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?