banner29

Sünnet düğünü caiz mi? Dini hükmü nedir?

''Sünnet düğünlerinin dini hükmü nedir?'' sorusunu ilahiyatçı Mehmet Talu, 'Dini Meselelerimiz Sorular ve Cevapları' kitabında cevapladı.

İslam 24.09.2019, 14:59
Sünnet düğünü caiz mi? Dini hükmü nedir?

Soru: Çocuklar sünnet edilirken düğün ya da merasim düzenlemenin dini hükmü nedir?

Cevab:

Bismillahirrahmanirrahim.

Çocukların sünnet edilmesi münasebetiyle, İslâm'a ters düşmeyecek merasimler düzenlenebilir. Çocukları eğlendirmek için eğlence tertip edilebilir.

Nitekim Buhari'nin şöyle bir rivayeti vardır:

"Salim şöyle demiştir: (Abdullah) Ibn-i Omr beni ve Nucaym'i sünnet etti de bize (düğün ziyafeti olmak üzere bir koç kesti. Biz de o (kesilen koc)la çocuklara karşı sevdiğimizi, dinlendigimizi gerçekten gördüm.4) Binaenaleyh, bu vesileyle israfa meydana vermeden ve dinimizce yasak olan şeyler de bulundurulmadan hazırlanacak olan ziyafete eşdost, konu komşu ve fakirlerin davet edilmesi, merasimin mevlid, Kur'an-ı Kerim, va'z i nasihat, ilahilerle, yavrunun sihhat ve istikbali için dua edilmesi durumu müsait olanların sünnet olmuş yavruya hediyeler vermesi Islam örf ve adetinden olup, ne güzel bir harekettir. Fakat, bugün yaşadığımız toplumda sünnet konusunda üzücü ve düşündürücü bir olay vardırki, o da: Dini bir vecibe olan sünnet, ifa edilirken, dinimizin tasvip etmediği ve hatta yasakladiğı merasimlerin yapılmasıdır. Erkek çocuk, sünnet ediliyor. Görüyorsunuz ki, adı-sani Ustünde. "Sünnet." Ama, gel gör ki... Bugün yapılanların ekseriyeti cinnet. Sünnete cinnet girer mi? Sünnetle cinnet bir arada bagdaşırmi? İbadetle kabahat aynı masaya oturtulur mu? Öyle değil mi ya?.. Sünnette, israfa veriyo varan hareketlerin, içkili yemeklerin ve benzeri din dişi hareketlerin işi ne?.. Dini bir vecibe olan sünnet verine getirilirken, din dişi şeyleri de beraberinde yapabilen bunları sünnetle bağdaştırabilen akil, nasil akil, nasil vicdan ve bu nasıl iman!.. Bu şekilde hareket edenler, yarın kıyamet gününde, Hz. Peygamber Efendimiz'in huzuruna vardıklarında hangi yüzle, hangi insafla ve hangi ümmetlik gerekçesiyle, bize de şefaat et Ya Resulallah, edebileceklerdir.

Yüce Peygamberimiz (SAV) bunlara: "Sen benim halis ümmetimden degilsin. Eger olsaydın, sünnetime cinnet karıştırmazdın. Kamil Müslüman olsaydın, Allah'ın emrine muhalefet etmezsin," demez mi? Buhari'nin şu rivayeti ne kadar ilginçtir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?