banner29

Tahiyyetü'l Mescid namazı nedir? Tahiyyetü'l Mescid namazı nasıl kılınır?

Dinimizde müstahab olarak kılınan namazlardan olan Tahiyyetü'l Mescid namazını bir çok kişi duymuştur. Peki Tahiyyetü'l Mescid namazı nedir? Tahiyyetü'l Mescid namazı nasıl kılınır? Tahiyyetü'l Mescid namazının hükmü nedir?

İslam 18.11.2019, 11:17 18.11.2019, 13:04
Tahiyyetü'l Mescid namazı nedir? Tahiyyetü'l Mescid namazı nasıl kılınır?

Peygamber efendimiz (S.A.V.)'in tavsiyelerinden biri olan Tahiyyet'ül Mescid namazını bir çok kişi duymuştur peki Tahiyyetü'l Mescid namazı nedir? Tahiyyetü'l Mescid namazı nasıl kılınır? Tahiyyetü'l Mescid namazının hükmü nedir?

TAHİYYET'ÜL MESCİD NAMAZI NEDİR?

Tahiyyetü'l-Mescid: Bu, bir müstahab namazdır. Şöyle ki: Bir mescide sadece ziyaret için veya öğretmek ve öğrenmek gibi bir maksad için giren kimse, orada nafile olarak iki rekât namaz kılar. Bir mescide bir günde birkaç defa bu şekilde girilse, bir defasında böyle namaz kılınması yeterlidir. Bununla, Allah'a ibadet edilen bir yere gereken saygı yerine getirilmiş olur.

TAHİYYETÜ'L MESCİD NAMAZI NASIL KILINIR?

Tahiyyetü'l-Mescid, bir mescid veya camiye girilince, daha oturmadan kılınmalıdır. Faziletli olan budur. Oturulduktan sonra da kılınabilir. Bir mescide girip de, meşguliyetinden veya vaktin kerahati gibi bir sebebden dolayı Tahiyyatü'l-Mescid namazını kılamayacak olan bir müslümanın: "Sübhanallahi velhamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallahu vallahu ekber" demesi de müstahab görülmüştür. Bir mescide, herhangi bir namazı kılmak için veya veya farzı kılmak ve imama uymak niyeti ile girmek de Tahiyyetü'l Mescid yerine geçer.

TAHİYYETÜ'L MESCİD NAMAZININ HÜKMÜ NEDİR?

Tahiyyet'ül mescid namazı dinimizce nafile olarak kabul edilen ve kılınması müstahab olan namazlardandır.

(Kaynak: Büyük İslam İlmihali S.195)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?