banner30

banner29

Temadur binti Amr (Hansâ) kimdir? Temadur binti Amr (Hansâ)’nın hayatı

Temadur binti Amr (Hansâ) kimdir? Temadur binti Amr (Hansâ)’nın hayatı, Temadur binti Amr (Hansâ)’nın vefatı…

İslam 01.10.2020, 16:26
Temadur binti Amr (Hansâ) kimdir? Temadur binti Amr (Hansâ)’nın hayatı

Hanım sahabilerden biri olan Temadur binti Amr (Hansâ) hakkında “Temadur binti Amr (Hansâ) kimdir? Temadur binti Amr (Hansâ)’nın hayatı, Temadur binti Amr (Hansâ)’nın vefatı” gibi soruların cevapları tüm detaylarıyla haberimizde…

TEMADUR BİNTİ AMR (HANSÂ) KİMDİR?
TEMADUR BİNTİ AMR (HANSÂ)’NIN HAYATI

Peygamberimizi görmek ve sohbetinde bulunmakla şereflenen Hz. Hansa, servet gibi, evlâdın da insanın yanında Allah'ın bir emâneti olduğunun şuurunda idi. İcap ettiğinde o emâneti hakiki sahibine vermek gerektiğine inanıyordu. Dört oğlunu hep bu düşünce ile büyütmüştü. Artık gözü gibi baktığı, büyüttüğü ciğer pareleri Allah yolunda cihad edebilecek yaşa gelmişlerdi. Bu arada İslâm mücâhidleri zaferden zafere koşuyordu. Müslümanlar artık İran sınırına dayanmışlardı. Hz. Ömer'in hilafeti zamanında İran'ı fethetmek için ordu hazırlanıyordu. Bu haberi alan Hz Hansâ dört oğluyla birlikte gönüllü olarak bu mücâhidler ordusuna katıldı. Ordu, Medine'den dualarla, salavatlarla uğurlandı. Yorucu bir yolculuktan sonra mücâhidler, İran ordusuyla karşı karşıya geldiler. Vakit gece idi. Gün ışığı ile birlikte kıyasıya bir savaş başlayacaktı.

Asıl ismi Temâdur bint-i Amr olan Hz. Hansa (r.a.) bir anne olarak çocuklarını çok seviyordu. Ancak, Allah'a ve Resulüne duyduğu sevgi her şeyin üzerindeydi. Onun Rabbine teslimiyet ve bağlılığını hiçbir şey engelleyemezdi. Allah rızası için canından, malından evlâdından geçebilirdi. Hem onları bugün için büyütmemiş miydi? Bir anne için yavrularının şehitlik makamını kazanmalarından daha büyük bir saadet düşünülebilir miydi? Oğullarını yanına çağırdı. Onlarla konuşmak, konuştukça coşturmak istiyordu.

Hz. Hansâ şâirdi. Cahiliye Devrinde yapılmış çeşitli şiir yarışmalarına katılmış ve pek çok dereceler almıştı. Hattâ şâir Cerirî'nin ve şâirlerin reisi ünvanının sahibi Şâir Nâbiga'nın takdirlerini kazanmıştı. Bunun için hitabeti çok kuvvetli ve tesirliydi. Oğullarının yüzüne anne şefkatiyle şöyle bir baktıktan sonra ağzından şu ifadeler döküldü:

"Yavrularım, sizi Müslüman olmaya kimse zorlama. Kendi isteğinizle Müslüman oldunuz. Kendi irâdenizle mücâhid ordusuna katıldınız ve buralara kadar geldiniz. Kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah'a yemin ederim ki, siz hep bir annenin oğlu olduğunuz gibi; hep bir babanın da çocuklarısınız. Ben sizin babanızın namusunu korudum, ona ihanet etmedim. Dayınızı da mahcup edecek bir ahlâksızlıkta bulunmadım. Şerefinize leke sürdürmedim. Soyunuzu değiştirip bozmadım. Sizler, Allah yolunda savaşan mücâhidlere Rabbinizin hazırladığı sevabı biliyorsunuz. Bâkî olan âhiret yurdunun fânî olan dünyadan daha hayırlı olduğunu da biliniz. Cenabı Hakkın, 'Sabredin, sabır yarışında düşmanlarınızı geçin. Cihad için hazırlıklı olun, birlik ve beraberlik içinde bulunun’ buyurduğunu hatırlayınız.

Ciğerparelerim! Yarın inşallah sağ salim sabaha erişirseniz, basiretli bir şekilde, sabır ve sebatla düşmana saldırın. Onlara karşı sadece Allah'tan yardım isteyin. Harp kızıştığında düşmanın can alıcı yerine kadar gidin. Onların kumandanı ile dövüşün. Zafer elde ederseniz ganimete kavuşursunuz. Şehid olursanız Cennete girer, ikrama nail olursunuz."

Sabah olduğunda Hz. Hansa'nın oğulları yerlerinde duramıyorlardı. Bir an önce şehid olmak ve annelerini sevindirmek istiyorlardı. Harp bütün şiddetiyle başladı. Hansâ'nın (r.a.) oğulları ve diğer mücâhidler aslanlar gibi savaştılar. Tarihe mal olan kahramanlıklar gösterdiler. Ve nihayet şehitlik makamına nail oldular.

Biraz sonra savaş Müslümanların galibiyetiyle neticelendi. Hz. Hansa'nın dört oğlu da şehitlerin arasındaydı. Haber vermek için gelenler üzgündü. Bu acılı haberi nasıl bildireceklerdi? Bütün metanetlerini toplayarak dört oğlunun da şehitler içerisinde bulunduğunu söylediler. Hz. Hansa’nın feryatlar içerisin de bağırmasını beklerken, onun son derece sakin halini görünce şaşırdılar. Daha da şaşıracaklardı. Çünkü onların vermekte tereddüt ettiği bu haberi Hz. Hansâ bir müjde olarak karşılamıştı. Evet, onun gibi kadere inanmış ve teslim olmuş, Resulullahın sohbetinde bulunmuş çocuklarını böyle bir gün için yetiştirmiş bir anne için bundan daha büyük bir müjde düşünülebilir miydi? Nitekim sevincini şu duâ ile açığa vurdu:

"Yavrularımın şehid olması ile beni şereflendiren Allah'a hamd olsun. Rabbimden beni onlarla birlikte rahmetinin altında toplamasını ümit ve niyaz ediyorum."

Hayatın, servetin ve evlâdın kendi yanında Allah'ın bir emâneti olduğunun şuurunda olan ve gerektiğinde bu emânetleri hakiki sahibine vermekten çekinmeyen annelere müjdeler olsun!

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?