banner30

banner29

Ümmü Gülsüm kimdir? Ümmü Gülsüm’ün hayatı

Ümmü Gülsüm kimdir? Ümmü Gülsüm’ün hayatı, Ümmü Gülsüm’ün vefatı…

İslam 01.10.2020, 18:12
Ümmü Gülsüm kimdir? Ümmü Gülsüm’ün hayatı

Hanım sahabilerden biri olan Ümmü Gülsüm hakkında “Ümmü Gülsüm kimdir? Ümmü Gülsüm’ün hayatı, Ümmü Gülsüm’ün vefatı” gibi soruların cevapları tüm detaylarıyla haberimizde…

ÜMMÜ GÜLSÜM KİMDİR?
ÜMMÜ GÜLSÜM’ÜN HAYATI

Ümmü Gülsüm (r.a.) Peygamberimizin azılı düşmanı Ukbe bin Ebi Muayt'ın kızıydı. Hz. Osman'ın "anne bir" kız kardeşiydi. Mekke'deyken Müslüman ol muş ve Peygamberimize biat etmiştir

Ümmü Gülsüm'ün (r.a.) annesi Ervâ bint-i Kureyz'di. O da Iİlâmiyet’in ilk yıllarında Müslüman olma saadetini kazanmıştı. Ervâ'nın (r.a.) annesi Beyzá, Peygamberimizin halası oluyordu.

Hz. Ümmü Gülsüm, İslâmiyet’i kabul ettiği için, başta babası olmak üzere müşriklerin işkencelerine maruz kaldı. Dinden dönmesi için baskı yapıldı. Fakat bunların hiçbirine aldırış etmedi. İnancından zerre kadar taviz vermedi. Günler acı ve ıstırapla geçiyordu. Yıllar böylece akıp gitti. Peygamberimiz Müslümanlarla birlikte Medine'ye hicret etti. Ümmü Gülsüm de hicret etmek istiyordu. Fakat babası izin vermediğinden Mekke'de kaldı. Onun için asıl acı ve ıstırap bundan sonra başlıyordu. Çünkü tek teselli kaynağı Peygamberimiz, artık Mekke'de yoktu. Ümmü Gülsüm (r.a.) öz yurdunda adeta gurbet hayatı yaşıyordu. Bu gurbetin çabuk bitmesi için Cenab-ı Hakka duâ ediyor, hicret için fırsat kolluyordu. Fakat beklediği fırsatı bir türlü bulamıyordu.

Bu sıkıntıya yedi yıl daha tahammül etti. Nihayet bir gün Cenab-ı Hak fırsatı ona lütfetti. Her gün gittiği yere gidiyormuş gibi, Mekke'den ayrıldı. Fakat asıl niyeti, Medine'ye hicret etmekti. Bu yolda karşılaşacağı sıkıntılara şimdi den razıydı.

Evet, Ümmü Gülsüm (r.a) Allah ve Resulü uğrunda annesinden, babasından ve memleketinden ayrılıyordu. Bundan dolayı üzülmüyor, Resulullaha kavuş mayı büyük bir saadet olarak görüyordu. Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra Medine karşıdan göründü. Ümmü Gülsüm'ün kalbi heyecandan çarpamaya başladı. İçi içine sığmıyordu. Bir an Mekke'deki sıkıntılı günlerini düşündü. Fakat bundan elem değil, büyük bir lezzet duydu. Çünkü, o günler sıkıntılarıyla birlikte geride kalmış, yerini güzel, günlere bırakmıştı. Bunun sürurunu yaşıyor, bu nimetinden dolayı Cenab-ı Hakka şükrediyordu.

Bu düşüncelerle Medine'ye giren Ümmü Gülsüm (r.a.) Mü'minlerin Annesi Ümmü Seleme'nin (r.a.) yanına misafir oldu. Ümmü Seleme Validemiz ona ikramda bulundu. Peygamberimiz evde yoktu. Ümmü Gülsüm (r.a.) endişeli bir bekleyişin içine girdi. Çünkü bir müddet önce Peygamberimizin müşriklerle yaptığı Hudeybiye Anlaşmasının maddelerinden birisi de, Müslüman olup Medine'ye gelenlerin tekrar müşriklere iade edilmesini esas alıyordu. Bu madde gereğince, Müslüman olarak Resulullaha sığınan Ebu Cendel ile Ebû Basir'i (r.a.) Peygamberimiz müşriklere iâde etmişti. Ümmü Gülsüm (r.a.) kendisinin de iade edilmeyeceğinden emin değildi. Bu endişesini Ümmü Seleme'ye (r.a.) şöyle açtu: "Resulullahın Ebû Cendel ile Ebû Basir'i geri çevirdiği gibi beni de geri çevirmesinden korkuyorum. Ey Ümmü Seleme, kadınların hali erkeklerin hali gibi değildir. Mekke'den aynlışının üzerinden sekiz gün geçti. Şimdi onlar beni arayacaklardır."

Ümmü Gülsüm'ün heyecanlı bekleyişi devam ederken, Peygamberimiz geldi. Ümmü Seleme (r.a) durumu Resulullaha haber verdi. Resulullah da bu fedakâr Sahabîsine "Hoş geldin" dedi. Bu arada, Ümmü Gülsüm'de (r.a.) heyecan son haddine gelmişti. Kalbi "Küt, küt" atıyordu. Resulullaha durumunu arzetti: "Ya Resulallah, ben dinim uğrunda hicret ederek sizin yanınıza geldim. Beni koruyun. Müşriklere geri çevirmeyin. Onlara iâde ederseniz, bana işkence ederler. Dinimden döndürmeye çalışırlar. Ben nihayet bir kadınım. İşkenceye dayanamam. Bilirisiniz ki, kadınların hali zayıfların haline benzer." Peygamberimiz onu dinledikten sonra, "Yüce Allah muhakkak kadınlar hakkında ahdi bozar, hükümsüz bırakır" buyurarak rahatlattı. Nitekim biraz sonra "İmtihan edilen kadın" mânâsına gelen Mümtehine Süresinin 10. Âyeti nâzil oldu. Bu âyet-i kerimede Cenab-ı Hak şöyle buyuruyordu: "Ey iman edenler, mü'min kadınlar muhacir olarak size geldiklerinde kendilerini deneyin. Allah onların imanlarını çok iyi bilir. İmtihan sonucunda mü'min olduklarını anlarsanız, onları kâfirlere geri çevimeyin. Artık mü'min kadınlar kafirlere helâl değildir. Onlar da bunlara helâl değildir." Vahiy tamam olunca Peygamberimiz onu Ümmü Gülsüm'e (r.a.) müjdeledi. Hz. Ümmü Gülsüm için bundan daha sevindirici bir haber olamazdı. Sevinçten ağladı. Bunlar olup biterken, (r.a.) babası onun Medine'de olduğunu öğrendi oğulları Velid ile Umâre'yi hemen Peygamberimize yolladı.

Bunlar Medine'ye gelip Resulullahı buldular, "Aramızdaki anlaşmaya göre Müslüman olanları bize iade edecektin. Bunu yerine getir. Kız kardeşimizi bize teslim et" dediler. Pey gamberimiz (a.s.m.), "Cenab-ı Hak o şartın hükmünü kadınlar hakkında bozdu" buyurdu. Ümmü Gülsüm'ü onlara vermedi. Velid ile Umâre daha fazla ısrar etmediler. Mekke'ye dönüp durumu müşriklere bildirdiler. Onlar da seslerini çıkaramadılar. Ümmü Gülsüm (r.a.) evli değildi. Medine'de kalması kesinleşince büyük Sahabîlerden Zübeyr bin Avvam, Zeyd bin Hârise ve Abdurrahman bin Avf (r.a) ona evlenme teklifinde bulundular. Ümmü Gülsüm (r.a.) durumu kardeşi Hz. Osman ile istişare etti. Hz. Osman da bunu Resulullaha sorması tavsiyesinde bulundu. Peygamberimiz onun Zeyd bin Harise (r.a.) ile evlenmesini uygun buldu. Ve onları evlendirdi. Hz. Zeyd ile Ümmü Gülsüm birlikte mesud bir hayat yaşadılar.

Fakat evlilikleri uzun sürmedi. Çünkü Hz. Zeyd Mûte Savaşında şehid düştü. Ümmü Gülsüm (r.a.) kadere rıza gösteren biriydi. Cenab-ı Haktan gelen her şeye razıydı. Kocasının şehid olmasını sabır ve metânetle karşıladı. Bir müddet sonra Ümmü Gülsüm'ün (r.a.) annesi Ervâ da (r.a.) Medine'ye hicret etti. Bu hem Peygamberimizi, hem Hz. Osman'ı, hem de Ümmü Gülsüm'ü (r.a.) çok sevindirdi. Kısmen de olsa âile yeniden bir araya gelmişti.

Ervâ (r.a.) Hz. Osman'ın hilafeti döneminde vefat etti. Cenaze namazını Hz. Osman kıldırdı. Ve onun için, "Allah'ım, annemi bağışla, Allah'ım annemi bağışla" diye dua etti.

Resulullahın sohbetinden feyizler alan Ümmü Gülsüm (r.a) Peygamberimizden birkaç tane de hadis rivayet etti. Bunlardan birisinin meâli şöyledir:

"İnsanların arasını düzeltmek için, aslı olmasa bile hayır konuşan, güzel söz söyleyen ve bunları birinden diğerine taşıyan kimse yalan söylemiş olmaz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?