banner29

Ümmü Şerik kimdir? Ümmü Şerik’in hayatı

Ümmü Şerik kimdir? Ümmü Şerik’in hayatı, Ümmü Şerik’in vefatı…

İslam 02.10.2020, 16:59
Ümmü Şerik kimdir? Ümmü Şerik’in hayatı

Hanım sahabilerden biri olan Ümmü Şerik hakkında “Ümmü Şerik kimdir? Ümmü Şerik’in hayatı, Ümmü Şerik’in vefatı” gibi soruların cevapları tüm detaylarıyla haberimizde…

ÜMMÜ ŞERİK KİMDİR?
ÜMMÜ ŞERİK’İN HAYATI

Resulullaha iman etmiş ve bu uğurda birçok sıkıntıya katlanmış bahtiyar kadınlardan biri de Ümmü Şerik'ti (r.a.). Bütün sıkıntılara rağmen inancında sebat eden, Allah'a teslimiyet ve tevekkülden ayrılmayan bu mübârek kadın, birkaç defa Cenab-ı Hakkın lütuf ve ikramına nail olmuştu. Hicret esnasında onun şöyle bir kerametine şahit oluyoruz: Ümmü Şerik (r.a.) kendisiyle birlikte hicret edecek bir arkadaş bulamamıştı.

Medine'ye giden bir Yahudi ailesine katıldı. Yolculuk esnasında suyu tükendi. Yahudi ailenin yanında su vardı. Fakat Yahudi, Ümmü Şerik Ne dininden dönme dikçe su vermeyeceğini söyledi. Hanımını da, "Ona su verirsen fena yaparım" diye tehdit etti. Hava çok sıcaktı. Güneş adeta kavuruyordu. Bu şartlarda susuz olarak yolculuk yapmak, Ümmü Şerik (r.a.) iyice halsiz düşürmüştü. Zorlukla yürüyor, zorlukla konuşabiliyordu. Bu durum Yahudiyi ümitlendiriyor, Ümmü Şerik'in biraz sonra dininden döneceğini tahmin ediyordu. Fakat Ümmü Şerik imanın tadını almıştı bir kere. Dünyayı âhirete hiçbir zaman tercih etmeyecek kadar kuvvetli bir imana sahipti. Cenabı Hakkın mutlaka bir yerden yardım göndereceğine de inancı sonsuzdu.

Nitekim geceleyin Allah'a olan teslimiyetinin peşin mükâfatını gördü. Her kesin uyuduğu bir sırada göğsünün üzerine bir miktar suyun konduğunu hisset ti. Aldı, içti, suya kanmıştı. Biraz sonra yol arkadaşlarını uyandırmak için ses kendi. Yahudi onun gür sesini işitince, "Ben su içmiş birinin sesini duyuyorum" dedi. Şaşırmıştı. Hanımını sıkıştırdı. Kızdı, bağırdı. Ümmü Şerik suyu hanımının vermediğini söyledi. Cenab-ı Hakkın lütfuna mazhar olduğunu bildirdi. Yahudi, inanmıştı. Gördüğü bu kerâmet karşısında kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu. Böylece Ümmü Şerik (r.a.) hem dininde sebat etmiş, hem de kendisini Yahudi olmaya zorlayan birinin Müslüman olmasına sebep olmuştu. Ayrıca Cenab-ı Hakkın ihsanını kazanmıştı.

Ümmü Şerik (r.a.) imkânı nisbetinde Resulullaha (a.s.m.) bir şeyler ikram etmekten geri durmazdı. Resulullah kendi nefsine tercih ederdi. Bir defasında kendisi yememiş Resulullah için bir miktar yağ biriktirmişti. Hizmetçisini çağırdı, yağı Resulullaha götürmesini istedi. Hizmetçi denileni yaptı. Peygamberimiz Ümmü Şerikin (r.a.) bu ikramından hoşnut oldu. Hizmetçiye yağ tulumunun ağzını bağlamamasını tenbih etti. O da tulumu eve götürüp bir yere astı. Ümmü Şerik içeri girdiğinde gözüne yağ tulumu ilişti. Tulum yağla doluydu. Hizmetçiyi çağırdı. "Ben sana bu yağı Resulullaha götür dememiş miydim?" diye çıkıştı. Hizmetçi kendisinin tulumu götürdüğünü, onun şimdi yağla dolu olmasından bir şey anlamadığını söyledi. Birlikte Resulullaha gittiler. Peygamberimiz (a.s.m.) bunun Allah'ın bir lütfu olduğunu söyledi. Tulumun ağzını bağlamamalarını tenbihledi. Ümmü Şerik sevinçle oradan ayrıldı. Bu, Resulullaha olan muhabbetinin peşin mükâfatıydı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?