banner29

Ümmü Varaka kimdir? Ümmü Varaka’nın hayatı

Ümmü Varaka kimdir? Ümmü Varaka’nın hayatı, Ümmü Varaka’nın vefatı…

İslam 02.10.2020, 17:14
Ümmü Varaka kimdir? Ümmü Varaka’nın hayatı

Hanım sahabilerden biri olan Ümmü Varaka hakkında “Ümmü Varaka kimdir? Ümmü Varaka’nın hayatı, Ümmü Varaka’nın vefatı” gibi soruların cevapları tüm detaylarıyla haberimizde…

ÜMMÜ VARAKA KİMDİR?
ÜMMÜ VARAKA’NIN HAYATI

Ümmü Varaka (r.a.) Allah yolunda cihat etmeyi ve şehid olmayı çok arzulayan biriydi. Bedir savaşı için ordu hazırlandığında Peygamberimize geldi ve "Ey Allah'ın Resulü, müsaade etseniz de sizinle birlikte harbe katılsam. Yaralılarınızı tedavi eder, hastalara bakarım. Belki Allah yolunda şehitlik de nasip olur" diye ricada bulundu. Fakat Peygamberimiz hiçbir kadının Bedir Savaşına katılmasına izin vermedi. Ama Ümmü Varaka'yı "Allah sana şehitlik nasip edecek tir" diye müjdeledi. Bundan böyle Resulullah (a.s.m.) ona her gördüğü yerde "Şehide" diye hitab etti. Peygamberimiz zaman zaman Ümmü Varaka'yı ziyaret eder, halini, hatırını sorardı. Sahabeler de onu sayarlardı.

Ümmü Varaka (r.a.) dinî meselelerde bilgi sahibiydi. İslâmiyet’i en güzel şekilde yaşamaya gayret gösterirdi. Ev halkına bu hususta yardımcı olurdu. Onun biri erkek biri de kadın iki kölesi vardı. Vefatından sonra onların hürriyetlerine kavuşturulmalarını vasiyet etmişti. Köleler, hırsa kapıldılar. Şeytanın da telkiniyle bir an önce hürriyetlerine kavuşmak düşüncesiyle, Ümmü Varaka'yı şehid ettiler. Hadise Hz. Ömer'in hilafeti döneminde olmuştu. Ömer (r.a.) bunu duyar duymaz, "Resulullah doğru söyledi" dedi. Resulullahın müjdelediği şehidliğin gerçekleştiğini anlamıştı. Bu hadise bütün Müslümanları derinden üzdü. Hz. Ömer suçluların derhal yakalanmasını emretti. Suçlular yakalandılar. Suçlarının cezasını idam edilerek ödediler. Medine'de asılarak idam edilen ilk suçlu bu iki köle oldu.

Hz. Ömer zaman zaman arkadaşlarına, "Kalkın gidip şu şehidenin kabrini ziyaret edelim" derdi. Sonra da hep birlikte kabri ziyaret ederlerdi.

Allah onlardan razı olsun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?