banner29

Vekâleten kurban bağışı nedir? Nasıl olur? İşte Vekâleten kurban bağışı hakkında en çok merak edilenler

Mutluluk paylaştıkça artar ve bayramlar paylaşımların artması için en güzel zamanlardır. Özellikle Kurban Bayramlarında yapılan vekâleten kurban bağışları, paylaşım ve dayanışmanın en güzel örneğidir. Peki, vekâleten kurban bağışı nedir ve nasıl yapılır? Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, vekâleten kurban bağışı ve maddi bayram bağışı alan LÖSEV’in bağış detaylarını sizin için araştırdık.

İslam 20.07.2020, 23:59
Vekâleten kurban bağışı nedir? Nasıl olur? İşte Vekâleten kurban bağışı hakkında en çok merak edilenler

Vekâleten kurban ibadeti olur mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı ibadet için kurban kesimini “Dinimiz gereğince kurbanın rüknü; kurban kesilerek kanın akıtılmasıdır.” şeklinde açıklıyor ve kurban ibadetlerinin, Yüce Allah’a yakınlaşmak adına gerçekleşen mali bir ibadet olması nedeniyle vekâleten yapılmasında bir sakınca görmüyor. Dolayısıyla vekâleten kurban bağışı da
ibadet olarak kabul ediliyor.

Vekâleten kurban ibadeti nasıl yapılır?

Kurban kesmek isteyen kişi, öncelikle niyet ediyor ve sözlü ya da yazılı olarak vekâletini LÖSEV’e vererek kurban kestirebiliyor. 14 yıllık tecrübesiyle LÖSEV, vekâlet veren kişi adına et kombinalarına gidiyor ve dinimizin emrettiği şekilde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın icazet, cevaz ve esaslarına uygun olarak vekâleten kurban kesimini yaptırıyor. LÖSEV, bağış anından dağıtım sürecine kadar her aşamayı vekalet veren kişilerin seçtikleri iletişim kanalıyla kendilerine ulaştırıyor.   

Vekâleten kurban kesimi ne zaman ve nasıl yapılır?

Kurban kesimleri, kurbanlık vasfına haiz küçükbaş veya büyükbaş olarak en modern kesimhanelerde dini esaslara uygun şekilde Kurban Bayramının bir, iki ve üçüncü günlerinde yerine getiriliyor. Kurban kesimi sırasında din görevlisi, veteriner hekim, noter yetkilisi, kalite güvence sorumlusu, kasap ve et sorumlularından oluşan bir ekip hazır bulunuyor. Vekâlet veren kişilerin isimleri tek tek okunuyor ve kan akıtılarak kesim işlemi gerçekleştiriliyor.

Kurban etleri hemen dağıtılıyor mu?

Kesilen kurban etlerinin bir kısmı dinlendirerek bayramdan hemen sonra, kalan kısmı ise LÖSEV tarafından 12 ay boyunca vakumlanmış ambalajlarda taze et ve et ürünleri şeklinde dağıtılıyor. Söz konusu etler, tüm Türkiye’de tespit edilen ve sosyal incelemeleri tamamlanan lösemili ve kanserli çocuklara, onların ailelerine ve yetişkin kanser hastalarına dağıtılıyor. Dağıtım, bizzat eve kadar teslim şeklinde yapılıyor.

LÖSEV’e dışarıdan kurban eti ve derisi bağışlamak mümkün mü?

LÖSEV, Ankara İncek’te bulunan LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi ile Ankara, Tulumtaş ve Koparan’da bulunan Lösemili Çocuklar Köyü’ndeki soğuk hava depolarının kapasitesi kadar kurban eti bağışlarını kabul edebiliyor. Canlı hayvan ve kurban derisi bağışları ise LÖSEV’e yapılamıyor.

Kurban kestirmeden lösemili çocuklara bağış yapılabilir mi?

Kurbanın rüknü kanın akıtılmasıdır. Ancak uygulanış biçimi düşünüldüğünde kurban ibadeti mali bir ibadettir. Yerine geçmemekle birlikte dileyen bağışçılar LÖSEV’e ‘Kurban Bayramı bağışı’ da yapabiliyor. Söz konusu bağışlarla ilaç, kan, ilik bulamayan; hastanede yatacak ve tedavi olacak maddi gücü olmayan; eğitimlerine devam edemeyen hastalara destek olunabiliyor.

Siz de vekâlet kurban bağışıyla hem ibadetinizi yerine getirebilir hem de lösemili çocuklarımızın ve ailelerinin yıl boyunca sağlıklı beslenmelerine katkı sağlayabilirsiniz. Dilerseniz maddi bayram bağışlarınızla çocuklarımızın tedavilerinin yanı sıra eğitim ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasında da destek olabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?