Yaman çelişkiler...

İlahiyat fakültesi öğrencilerinin hadisler üzerinden yürüttüğü tartışmalar ne kadar doğru? Sosyal medyada anonim olarak dolaşan bir yazı, olaya farklı bir bakış açısı kazandırmayı başardı.

Yaman çelişkiler...

İşte o paylaşımın tamamı:

"İmam Buhari gece uykudan uyanır, lambasını yakar, hatrına gelen faydalı bir şeyi yazardı. Hatta bir gecede yaklaşık yirmi defa kalktığı olurdu.. İlahiyat 1. Sınıf öğrencisi Mert sabah namazına kalkmadığı halde hadis tenkiti yapıyor !

66 yaşında hapis cezası olarak kuyuya atılan ve 15 senelik bu zamanda ezberden öğrencilerine 30 ciltlik El Mebsut isimli fıkıh usulü kitabını yazdıran İmam Serahsi’ye, sehiv secdesi yapmayı bilmeyen İlahiyat 2. Sınıf öğrencisi Betül kafa tutuyor !

İlahiyat 4. Sınıf öğrencisi Rumeysa Nur'un okumaya vakit bulamadığı kitapları 40 yıl süren ilmî seyahatler esnasında toplayan, 600.000 hadisi 16 yılda tasnif ederek 7275 sahih hadisi bize bırakan İmam Buhari Rumeysa Nur'un derin tenkitlerinden kurtulamıyor !

Muhammed İdris er-Razi'nin hadis için ilk çıktığı yolculuğu yedi sene sürdü. Yaya olarak yürüdüğü yollar bin fersah kadardı.

İlahiyat 1. Sınıf öğrencisi Şeyma dolmuşla gidip geldiği fakülte yollarında Hadislerin sıhhat durumunu tartışıyor !

Abdullah ibni Mesud'un hadis rivayet ederken yüz şeklinin değiştiği, nefesi kesildiği, titrediği halde, ilahiyat 2. Sınıf öğrencisi Hasan Hadis okurken veya kendisine okunurken bacak bacak üstüne atıyor !

Adını bilmediği ama künyesiyle tanıdığı Ebû Hanife'nin binlerce talebesi olup, bunların kırk kadarı müctehid mertebesine ulaşmış olduğu halde bizim ilahiyat hazırlık talebesi Nisa Nur, İmam-ı Azam’ın içtihadlarına kafa tutuyor.

İslam 14 asırdır anlaşılmak için, ilahiyat fakültelerinde zuhur edecek 20'li yaşlardaki Kuran'ı yüzünden okuyamayan bu müceddidleri(!) bekliyordu zaten... 

Rabbim ulema geçinen ULAMALARDAN... Medyada tribünlere oynayan showmen, taharet bilmeyen, beynamaz cühelâ prof lardan, ipleri İslâm düşmanlarının elinde olan münafıklardan müslümanları korusun !..

AMİN.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5