İsrail askerleri Mescid-i Aksa'daki TİKA tabelasını parçaladı!

Siyonist İsrail rejimi askerleri TİKA'nın restore ettiği Yusufiye Mezarlığı'ndaki restorasyon bilgilerini içeren ve üzerinde Türk bayrağı olan mermer tabelaları kırarak yerinden söktü.

Filistin 24.06.2020 - 12:57 24.06.2020 - 12:57

Filistin'deki işgal politikalarına ara vermeyen Siyonist İsrail güçleri, yeni bir skandala daha imza attı. 

TÜRK BAYRAĞINA SAYGISIZLIK

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın(TİKA) İsrail'in abluka ve yıkımı altında büyük zarar gören Filistin'de çok sayıda projeye imza atmıştı. Bu projelerden biri de Yusufiye Mezarlığı'ydı. Kısa bir süre önce İsrail askerlerinin TİKA'nın restorasyon bilgilerini içeren ve üzerinde Türk bayrağı da bulunan mermer tabelayı yerinden kırarak söktürdüğü ortaya çıktı.

1 TEMMUZ'DA YENİ İLHAK PLANI

Bilindiği üzere Siyonist İsrail'in işgal kuvvetleri 1 Temmuz'dan itibaren yeni bir ilhak planını hayata geçirmeye başlayacağını duyurdu.

YUSUFİYE MEZARLIĞI NEREDEDİR VE NE ZAMAN RESTORE EDİLDİ?

Mescid-i Aksa'nın doğusundaki Babul Esbat ya da Aslanlı Kapı olarak adlandırılan bölgede bulunan ve 1400 yıllık geçmişiyle Kudüs’ün İslam tarihindeki yerini göstermesi sebebiyle büyük öneme sahip Yusufiye Mezarlığı’nın bakımsız kalan ve yer yer yıkılmış olan çevre duvarı TİKA tarafından inşa edilerek mezarlık alanı korumaya alındı. 2008 yılında çalışmalarına başlanan proje iki aşamalı. Projenin ilk aşaması 2010 yılında, ikinci aşamaya ilişkin asıl ve ek işler ise 2015 yılında tamamlandı.

AA'dan gelen son dakika bilgilerine göre, 

Yapımı ve onarımı TİKA'nın sağladığı fonla Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin izni ve İsrail makamlarının bilgisi dahilinde 2008'de tamamlanan Yusufiye Mezarlığının duvarında yer alan ve üstünde Türk bayrağının da bulunduğu TİKA tabelaları İsrail polisince söküldü.

İsrail Polisi Sözcüsü Micky Rosenfeld yaptığı açıklamada, TİKA tabelalarının kaldırılması talimatının İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesince dün verildiğini ve bu sabah da polis tarafından uygulandığını belirtti.

İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi yetkililerinin yaptığı açıklamada, söz konusu tabelaların "izinsiz" asıldığı iddiasıyla söküldüğü ifade edildi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan mezarlıklar dahil tüm İsalim eserlerin yönetiminden Kudüs İslami Vakıfllar İdaresi sorumlu.

Söz konusu alanlarda çalışma yapılması için İsrail makamlarıyla gerekli koordinasyon Kudüs İslami Vakıflar İdaresi tarafından yürütüyor.

İsrail polisinin bu sabah söktüğü TİKA tabelası 2010'dan bu yana mezarlıkta asılı duruyordu.

Öte yandan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’ne bağlı Müslüman Mezarlıklar Komitesi Başkanı Mustafa Ebu Zehra, İsrail polisinin kırarak söktüğü bu tabelaların, Kudüs halkının Türkiye'ye teşekkür ve minnetinin bir ifadesi olduğunu belirtti.

Ebu Zehra, mezarlığın duvarlarının ve çevre düzenlemesinin 2008 yılında yapıldığını hatırlatarak, söz konusu yapım ve onarım çalışmalarının tamamının İsrail makamlarının izni ve bilgisi dahilinde olduğunu kaydetti.

İsrail polisinin tabelaları sökmesini tarihi yok etme girişimi olarak değerlendiren Ebu Zehra, "Bu yapılanı reddediyoruz. İsrail, Türkiye'nin Kudüs'te yaptıklarının izlerini silemez." dedi.

HaberVakti

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@