İştahsız olan çocuklar mı, yoksa doyumsuz olan aileler mi?

İştahsızlık özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklarda görülen, beslenme alışkanlığı ve metabolizmayı etkileyen önemli bir unsur. Peki iştahsız çocuklara ne yapmalıyız? Diyetisyen Naile Ganioğlu ilk olarak abur cubur tüketiminin kısıtlanmasını öneriyor..

Sağlık 06.03.2018 - 18:46 06.03.2018 - 18:46
Diyetisyen Naile Ganioğlu'nun çocuklarda iştahsızlık problemi, ailelerin tutumu ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verdiği yazısı:

Genelde aileler olarak çocukların da bizim gibi büyük porsiyonlar tüketmesi gerektiğini düşünüyoruz. Öncelikle çocuğunuzun gerçekten iştahsız olup olmadığını değerlendirmek gerekli!Bunu nasıl yapabiliriz? Nasıl yediklerinin yeterli olduğunu anlarız? Öncelikle okul öncesi ya da okul çağı döneminde bu sorunlar yaşanacağından düzenli büyüme- gelişmesinin doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen büyüme eğrilerindeki durumu kontrol edilerek karar verilmektedir.

Peki anne ve baba  nasıl değerlendirme yapabilir?

Çocuğunun hastalanma sıklığı, dışkı yapma sıklığı ve kilo alma durumu takip edilerek karar verilebilir. Bu durumlar görüldüğünde ise bilinçsiz suplemantasyon (takviye vitaminler ve balık yağları) yerine doktorunuza danışarak eğer önerirse kullanımına başlanmalıdır.

Normal büyümesi devam eden  çocuklarda iştah 15-18. aylarda en düşük düzeyde fakat ilerleyen aylarda da aşırı yeme ile kendini göstermektedir. Okul öncesi dönem yine iştahsızlığın atak yaptığı dönemlerdendir bunun da nedeni olarak ailenin zorla fazla besin yedirmesi, öğünlerin çok uzun tutulması gibi sorunlardan kaynaklanmaktadır. Özellikle bu dönemde sık sık meyve suyu, şekerli yiyecekler ya da gereğinden fazla süt tüketimi iştah kesilmesine neden olmaktadır. Bu dönemde fazla süt tüketimi de kansızlığı beraberinde getirmektedir. Diğer bir neden de besin alerjisi olabilmesinden kaynaklanmaktadır. Hangi besin sonrası sorun yaşadığı fark edilip ona göre hareket edilmelidir.Çocukların besin reddinin nedenlerini araştıran bir çalışmada; hastaneye bu yüzden başvuran 349 çocuğun, 117’sinde ( %34) besin reddinin yanında %69 gastroözafajial reflü, %25 ‘inde nörolojik sorunlar, %15’inde besin alerjisi, %14’ünde anatomik anomaliler, %6’sında geç gastrik boşalma olduğu saptanmıştır.*

Peki iştahsız çocuklara ne yapmalıyız?

  • İlk olarak abur cubur tüketimi kısıtlanmalı

  • Kalorisi yüksek ama miktarı az olan besinler tercih edilmeli

  • Süt-yoğurt tüketimi çok çok önemli o yuzden gereksinimi kadar tüketmeli !

  • Ek gıdaya geçiş aşamasında yaşanan iştahsızlıklar için parmak besinler verilerek alıştırılmalı.
  • Çocukların sevdiği yiyecekler içerisine sevmediği yiyecekler eklenmemeli çünkü sevdiği yiyecekleri yememesine neden olabilmektedir.

  • Çocuklara büyük porsiyonlar yerine yiyebileceğinden de az miktarda hazırlanmalı.

  • Renkli tabaklar hazırlanmalı.Örneğin yumurtasını çeşitli hayvan figürleri ile renklendirerek tüketmesi sağlanabilir.

  • Çocuklara sürekli besinlerden bahsedip, saat başı bir şeyler yedirmekten vazgeçilmelidir.

  • Öğün zamanları hep birlikte olmalı özellikle ana öğünlerde çocuklar bu durumun normal bir olduğunu hissettirilmeli.


* Editörler: Prof. Dr. G.ÖZEL Hülya, Doç.Dr. SAMUR Gülhan, TDD yayını,Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarında Beslenme, Aralık 2017, ANKARA

HABER VAKTİ

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@