İstanbul'dan Uludağ gözükmeye başladı

Sokağa çıkma yasağıyla birlikte hava kirliliğinin düştüğü İstanbul'da, Uludağ'ın zirvesinin çıplak gözle görülebilir hale gelmesi sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Gündem 18.04.2020 - 15:04 18.04.2020 - 15:04

İçişleri Bakanlığının aldığı karar doğrultusunda koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan 48 saatlik sokağa çıkma yasağı gece saat 00.00 itibariyle başladı. Yasağın uygulanmasıyla birlikte hava ve deniz trafiği büyük ölçüde azaldı, kentin hava temizliği büyük ölçüde arttı. Hava kirliliğinin azalmasıyla birlikte, Bursa'da bulunan Uludağ'ın net bir şekilde görüldüğü kareler büyük ilgi gördü.

Hürriyet gazetesinden Özgür Altuncu'nun haberine göre; ‘Evde kal’ çağrılarıyla özellikle büyükşehirlerde cadde ve sokaklar boşaldı. İstanbul’da da yerdeki ve havadaki trafiğin azalması, hem korbondioksit salınımını durdurdu hem de azotdioksit emisyonları düştü.

100 KİLOMETRE MESAFEDE

Bu sayede İstanbul’un havası temizlendi. Berrak gökyüzü ve derin görüş açısı sayesinde İstanbul Bayrampaşa’dan Bursa Uludağ’ın karlı zirvesi görünür oldu. Bayrampaşa’daki yüksek binalardan bakanlar, kuş uçuşu yaklaşık 100 km mesafedeki Bursa Uludağ’ın zirvesini çıplak gözle görebildi. Uludağ’ın karlı zirvesi çekilen fotoğraflara da net olarak yansıdı.

Yorumlar