işte kayyumların atanma nedeni

Bugünkü köşesinde HDP'li bir belediyede başkanın sekreterin odasına gönderildiğini yazan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, KCK’nın belediye başkanı yerine e-imzayı attığını belirtti.

Gündem 27.08.2019 - 11:58 27.08.2019 - 11:58

Terör örgütü PKK ile iltisaklı olduğu gerekçesi ile HDP'li 3 belediyeye kayyum atanması sonrası başlayan tartışma sürüyor. Suçlanan HDP'li belediyelerle ilgili bir iddiayı Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi köşesinde paylaştı.

HDP’li bir belediyede belediye başkanının sekreterinin kullandığı odaya geçtiğini yazan Selvi, başkanın makamına ise 2’si kadın 5 KCK’lı yerleştiğini aktardı.

BAŞKANLARIN E-İMZASI KANDİL'DEN Mİ?

 Kayyum atanan yerlerde belediye başkanlarının elektronik imzasının KCK tarafından kullanıldığı yönünde bir iddia olduğunu belirten Selvi, şu ifadelere yer verdi:

"Seçilmiş başkanların resmi kurumlarla yazışmaları ve günlük rutinleri imzaladıkları, ancak akçeli işlere ve bürokrat atamalara KCK’nın karar verdiği yönünde. Trilyonluk hakedişler ve belediyeye alınacak personel ve atanacak bürokratların evrakları altındaki elektronik imzaların KCK tarafından atıldığı söyleniyor. Belediye başkanı çalışacağı daire başkanının atamasına karar veriyor, atamanın altına Kandil imza atıyor. Böyle bir demokrasi olmaz... Seçimle gelenler seçimle gitmeli ama Diyarbakır, Van ya da Mardin halkı Kandil’i mi seçti ki başkanlar yerine e-imzayı KCK atıyor?"

Selvi, yazısında şunları da söyledi:

"Diyarbakır’da Hacire Akar’ın PKK’ya karşı eylemi başarılı oldu.

Hacire Akar, hem oğluna kavuştu hem de diğer anneler için umut ışığı oldu.

Oğlunun HDP il binasına girdikten sonra bir daha çıkmadığını belirterek il binasının önünde oturma eylemi başlatan Hacire Akar’ın direnişi olmasa oğlu bugün Kandil’deydi. Bir ana yüreği PKK’yı dize getirdi.

Ama sorun bitmiş değil.

Jandarma Genel Komutanı Org. Arif Çetin, “Dağlar teröristlerden temizlendi” dedi. Suriye ve Irak’taki içsavaş koşulları devam ederken, PKK ve DEAŞ’la mücadelede çok büyük başarılara imza atılıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun çabaları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği güçlü destek unutulmayacak.

Ancak İçişleri Bakanlığı’nın Van, Diyarbakır ve Mardin’e kayyım ataması seçim, milli irade ve seçilmişler tartışmasını yeniden gündeme getirdi ki bu bizim kadim tartışmamızdır.

‘BEN YAPTIM OLDU’ OLMAZ

“Ben yaptım oldu” yaklaşımı yerine, HDP’li üç belediye başkanının yerine kayyım atanmasını gerektiren bilgiler kamuoyuyla paylaşılsa yararlı olurdu inancını taşıyorum.

Darbelerin dahi FaceTime’den önlendiği günümüzde, insanların seçilmiş belediye başkanlarının neden görevden alındığını bilmeleri hakları.

Her zaman seçimle gelenin seçimle gitmesine taraftar oldum. Sandıktan çıkan iradenin yok sayılmasına sıcak bakmadım. Ancak seçilmişlerle terör arasında bir bağ olamayacağına inandım.

Ayrıca Türkiye’de yaşıyorum ve 1990’lardan beri PKK terör örgütünün ve bölgenin gerçeklerinin farkındayım. PKK’nın ilk kanlı eylemi olan 1984 yılındaki Şemdinli ve Eruh baskınlarından sonra rahmetli Özal’la bölgeye giden ilk gazetecilerden biriyim.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@