İsveç'te skandal iddia! Yaşlılar boğularak ölüyor!

İsveç'in Gävleborg bölgesindeki huzurevlerinde yeni tip koronavirüs hastası yaşlıların solunum cihazına bağlanmadıkları ve acı çekerek can verdikleri ortaya çıktı.

Gündem 02.05.2020 - 17:46 02.05.2020 - 17:46

İsveç'in Gävleborg bölgesindeki huzurevlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastası yaşlıların solunum cihazına bağlanmadıkları ve acı çekerek can verdikleri ortaya çıktı.

Huzurevlerinde hemşire olarak çalışan Latifa Löfvenberg, BBC muhabiri Jon Tallinger'in Youtube kanalındaki programına katılarak, Gävleborg bölgesinde huzurevinde yaşayan Kovid-19 hastalarının ölüme terk edildiğini, solunum cihazına bağlanmayan hastaların acı çekerek can verdiklerini söyledi.

Kovid-19'lu yaşlı hastaların hastanelere alınması gerektiğini vurgulayan Löfvenberg, ''Solunum cihazına bağlanmayan yaşlı hastaların boğulması birkaç gün sürüyor. Bu yaşlılar hastaneye alınmıyor. Bunların hastaneye alınarak tedavi edilmesi gerekli.'' dedi.

Löfvenberg, ''Yaşlıları kurtaracak solunum cihazı yerine hastalara morfin veriliyor, bu da hastaların nefes almasını daha da zorlaştırarak erken ölümlerine neden oluyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

İsveçli yetkililerden 'yaşlılarımızı koruyamadık' itirafı

Halk Sağlık Genel Müdürlüğü Epidemiyoloğu Anders Tegnell, "Yaşlılarımızı korumakta başarısız olduk." itirafından bulunurken, ülkede Kovid-19 hastalığına bağlı ölüm oranlarının yüksek olmasını huzurevlerindeki can kayıplarının çok olmasına bağladı. Huzurevlerinde virüsün bu kadar hızlı yayılacağını tahmin edemediklerini belirten Tegnell, bu konuda derin bir araştırma yapıp önümüzdeki dönemde buna göre önlem alacaklarını söyledi.

İsveç Başbakanı Stefan Löfven, virüsün yayılmaya başladığı ilk günlerde ''Yaşlı yakınlarınızla vedalaşın, binlerce insan virüsten ölecek.'' ifadesini kullanmıştı.

Sosyal Güvenlik İşleri Bakanı Lena Hallengren da yaşlıları koruyamadıkları yönündeki eleştirileri doğru bulduğunu ve koronavirüse karşı tek başarısız oldukları kısmın bu olduğunu savundu.

Öte yandan, Halk Sağlık Müdürlüğünün açıkladığı rakamlara göre, 10 milyon nüfuslu İsveç'te Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 669'a, virüsü taşıyanların sayısı da 22 bin 82'ye yükseldi.

Salgında 18 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği öğrenildi.

Türk vatandaşı tedavi etmemişlerdi

Öte yandan, İsveç'in Malmö kentinde Kovid-19 testi pozitif çıkmasına rağmen tedavi edilmeyerek evine gönderilen 47 yaşındaki Emrullah Gülüşken'i, Türkiye Sağlık Bakanlığı, ambulans uçağıyla Türkiye'ye getirmiş, tedavisine başlamıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@