Çin'de Kovid-19 protestoları büyük şehirlere yayılıyor Çin'de Kovid-19 protestoları büyük şehirlere yayılıyor

Cumhurbaşkanı Mattarella'nın yeni hükümetin kurulmasına yönelik parlamentoda temsil edilen siyasi parti gruplarıyla dün başlattığı siyasi istişareler bugün tamamlandı. 25 Eylül'de yapılan erken genel seçimlerin ardından hükümeti kurma görevi Giorgia Meloni'ye verildi.

MELONİ LİDERLİĞİNDEKİ SAĞ İTTİFAKI AĞIRLADI

Euronews'de yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Mattarella, son olarak genel seçimlerden zaferle çıkan Meloni liderliğindeki sağ ittifakın temsilcilerini Cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale'de kabul etti.

MELONİ'DEN "HAZIRIZ" MESAJI

Cumhurbaşkanı'nın kabulünün ardından Meloni, sağ ittifak içinde ortaklık yaptığı Lig Partisi lideri Matteo Salvini ve Forza Italia lideri Silvio Berlusconi'yi yanına alarak basın açıklaması yaptı. Meloni, sağ ittifak olarak hep birlikte Cumhurbaşkanı’nın istişarelerine birlik içinde geldiklerine belirterek, "Cumhurbaşkanı Mattarella ile ulusal ve uluslararası düzeyde birçok acil konu olduğu için mümkün olan en kısa sürede yeni bir hükümetin kurulması konusunda hemfikiriz. Bütün merkez sağ koalisyonu, hükümeti kurma yetkisi verilecek kişi olarak beni önerdi. Cumhurbaşkanı’nın kararlarını bekliyoruz ve şu anda hazırız." diye konuştu.

RESMEN BAŞBAKAN

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mattarella'nın öğleden sonra yerel saatle 16.30'da sağ ittifak lideri Meloni'yi yeniden Quirinale Sarayı'na davet ettiği bildirildi. Mattarella, bu görüşmede Meloni'ye yeni hükümeti kurma görevini tevdi etti. Cumhurbaşkanlığı yetkilisi Ugo Zampetti, Meloni'nin Quirinale sarayında Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Giorgia Meloni görevi kabul etti ve bakanlar kurulu listesini sundu" dedi.

OYLAMAYA SUNULACAK

Yeni hükümet cumartesi sabahı resmen yemin edecek ve kabinesi gelecek hafta parlamentonun her iki kanadında da güven oylamasına sunulacak. Neo-faşist köklere sahip ulusal muhafazakar bir hareket olan Meloni'nin İtalya'nın Kardeşleri Partisi, 25 Eylül'de yapılan erken genel seçimlerden İtalya'nın birinci partisi olarak çıkmıştı.