İtalya'da, adalet sisteminde yapılacak değişiklikler içeren hafta sonu referandumunda gerekli katılım oranı olan yüzde 50+1 sağlanamadı. Katılım oranı yüzde 20 civarında kalan referandum geçersiz oldu.

İtalya'da adalet alanındaki bazı kanuni düzenlemelerin yürürlükten kaldırılmasına yönelik yapılan halk oylaması, yeterli katılım oranına ulaşamayınca geçersiz oldu.

Ülkede, dün adalet sistemindeki bazı yasal düzenlemelerin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin halk oylaması ile 971 belediyede kısmi yerel seçim yapıldı. Oy verme işleminin dün gece geç saatlerde bittiği ülkede, sonuçlar bugün ortaya çıkmaya başladı.

BM: Ukrayna'da 12 milyondan fazla kişi yerinden edildi BM: Ukrayna'da 12 milyondan fazla kişi yerinden edildi

Sağcı Lig Partisi ile sosyal-liberal çizgideki Radikal Partinin topladığı imzalar ve Anayasa Mahkemesinin kararıyla gidilen referandumda halka; kasten işlenmemiş suçlardan alınan mahkumiyet nedeniyle seçimlerde aday olmayı engelleyen yasanın kaldırılması, tedbiren tutuklamanın sadece ağır suçların tekrarlanması ihtimaliyle sınırlandırılması, yargı mensuplarının kariyerlerinin baştan belirlenmesi (savcı iken yargıçlığa geçmemesi ya da tam tersi gibi) talebi, yüksek yargı kurullarının değerlendirmelerinde avukat ve profesörlerin de yer alması talebi ve son olarak yüksek yargı kurulları seçimlerinde aday olmak isteyen yargıcın en az 25 imza bulma şartının kaldırılması talebi ayrı oy pusulalarında soruldu.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, her 5 soru için de oylamaya katılım oranı yüzde 20 civarında kaldı ve referandum İtalya tarihindeki en düşük katılıma sahip referandum olarak tarihe geçti.

Referandum, geçerli olması için gerekli katılım oranı olan yüzde 50+1'in altında kaldığı için geçersiz sayıldı.

Eleştirmenler, referandumun konusu olan hukuki reformların birçok seçmen için fazla teknik olduğunu söyledi. 

İtalyan sağ partisi Forza Italia'nın lideri Silvio Berlusconi ise gazetecilere verdiği demeçte, "Bu referandumlarla bir adım daha atabilirdik" dedi. Adaletin siyasallaştığını ve referandum oylamasının “boykot edildiğini” de ima etti.