İtalyan ressamların tabloları İshak Paşa Sarayı'nda sergileniyor

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan tarihi İshak Paşa Sarayı'nda, Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan'ın kişisel koleksiyonunda bulunan ve İtalyan ressamların orijinal eserlerinden oluşan 58 yağlı boya tablosu sergilenmeye başlandı.

Kültür-Sanat 04.07.2021 - 12:20 04.07.2021 - 12:20

Ağrı Valiliği koordinesinde "İshak Paşa Sarayı Kültür ve Sanat Etkinlikleri" projesi kapsamında düzenlenen sergisinin açılışı Vali Osman Varol, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Eraslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ebu Muhsin Bulut, AK Parti İl Başkanı Halil Özyolcu ve davetliler tarafından gerçekleştirildi.

Vali Varol, burada yaptığı konuşmada, yaz boyunca kentte çok sayıda kültür ve sanat etkinliği gerçekleştireceklerini söyledi.

Eraslan'a teşekkür eden Varol şöyle konuştu:

"Temel gayemiz, Anadolu'nun giriş kapısı olan, sayısız medeniyete ev sahipliği yaparak onların bıraktığı çok kıymetli miraslara sahip bu toprakları kültür ve sanatla ülkemizin ve dünyanın gündemine getirmek ve bu toprakların olumsuzluklarla anılmasının önüne geçmekti. Yola çıktığımız bu amaç doğrultusunda özellikle Ağrı Dağı ve çevresini kapsayan master plan hazırlığı içerisindeyiz. Bölgemizin sahip olduğu zenginlikleri tüm dünya insanlığına mal etmek için uzun vadeli önemli çalışmalar yürütüyoruz."

Belediye Başkanı Sayan ise İshak Paşa Sarayı'nın güzelliklerinin sanatla buluşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eraslan da bölgenin ekonomi ve turizm açısından kalkınması için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini belirterek, "Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin en ünlü mankenleriyle İshak Paşa Sarayı ve Ağrı Dağı eteklerinde gerçekleştirdiğimiz dijital platform defilesinin görüntülerini 50'den fazla ülkede yayınladık. Şimdiyse Türkiye'nin en iddialı, orijinal İtalyan yağlı boya resim koleksiyonu ile yine Doğubayazıt'tayız. Yine bir ilki gerçekleştiriyoruz. Böylesi iddialı bir koleksiyon ile Doğubayazıt'ın turizm ve moda dışında sanat ile konuşulmasını da sağlayacağız." ifadesini kullandı.

İshak Paşa Sarayı'nın tarihi dokusuna zarar vermeden kurulan sergi 3 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@