Pfizer koronavirüs aşısı şişelerinde yabancı madde bulundu

Japonya'daki Pfizer üretimi koronavirüs aşısının şişeciklerinden yabancı madde çıktı.

Dünya 15.09.2021 - 11:50 15.09.2021 - 11:52

Daha önce de Japonya'da içeriğinde yabancı madde bulunan Moderna üretimi bazı aşı serilerinde yabancı madde bulunmasının ardından aynı üretim bandından çıkan dozların kullanılmama kararı alınması üzerine Pfizer aşıları da araştırıldı.

BAŞKENT TOKYO VE YAKIN BÖLGELERİNDE UYGULANAN AŞILARDA SAPTANDI

Kyodo ajansının yerel yönetimlere dayandırdığı haberine göre, başkent Tokyo ile Osaka'ya yakın ilçelerde uygulanan bazı aşılarda yabancı madde saptandı.

5 ŞİŞECİKTE YABANCI MADDE TESPİT EDİLDİ

Yerel yönetimlerin araştırmaları sonucunda Tokyo yakınlarındaki Sagamihara ve Kamakura ilçeleri ile Osaka yakınlarındaki Sakai ilçesinde, Pfizer üretimi kullanılmamış 5 Kovid-19 aşı şişeciğinde yabancı madde tespit edildi.

SERİ NUMARALI ANALİZ EDİLDİ

Yabancı madde saptanan şişecikler kullanılmadı. İlçe idareleri, üretici firma Pfizer'dan, bu şişeciklerin üretildiği seri numaralarını analiz etmesini istedi.

Aynı seri üretim numaralarına sahip ve yabancı madde saptanmayan şişeciklerin ise aşılama kampanyasında uygulandığı aktarıldı.

KİRLENME VE YABANCI MADDE

Japonya Sağlık Bakanlığı, açılmamış Moderna aşısı şişeciklerinde geçen ay sonunda kirlenme, bazı şişeciklerde ise yabancı maddeler bulunduğunu açıklamıştı.

Bakanlık, kullanılmamış 1,6 milyon doz Kovid-19 aşısını toplatma kararı almıştı. Kamu yayıncısı NHK, 1,6 milyon doz aşının ülke genelinde 900 sağlık yerleşkesine dağıtıldığını bildirmişti.

Moderna aşılarının ülkedeki satışından ve dağıtımından sorumlu Japon Takeda firması, aynı üretim bandından çıkan dozların Japonya'daki kullanımına ara verdiklerini duyurmuştu.

Kovid-19 Aşılarından Sorumlu Kabine Üyesi Kono Taro, yaptığı açıklamada, "potansiyel kirlenme" saptanan Moderna serisi 500 bin dozdan fazla aşının uygulandığını kaydetmişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@