Erkeklerin sıklıkla karşılaşabildiği jinekomasti nedir ve kimlerde görülür? Jinekomasti bir hastalık mıdır?

Jinekomasti yani erkekte kadın tipi meme görünümü psikolojinizi olumsuz yönde etkileyen, rahatsız eden bir durumdur. Bu durumdan dolayı plaja gidemeyen, spor salonlarında egzersiz yapamayan, sosyal çevrede, arkadaşlar arasında sıkıntı yaşayan, hatta özgüven problemi yüzünden cinsel hayatıyla ilgili çekinceleri olan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu kimseler çoğu zaman kıyafet seçerken özgürce hareket edemezler, arkadaş ortamlarında alay konusu olmaktan muzdarip olurlar. Maalesef bu bireylerin pek çoğu bu sıkıntılı durumun estetik plastik cerrahi uzmanları tarafından kolaylıkla düzeltilebileceğinden habersizdir.

Jinekomasti bir hastalık mıdır ?
Jinekomastiyi biz 3 temel gruba ayırıyoruz. “Patolojik jinekomasti” olarak tanımladığımız bir grupta, jinekomasti problemi birtakım hastalıkların (karaciğer tümörleri, karaciğer yetmezlikleri, testis tümörleri, hipofiz adenomları vs), bazı ilaçların (cimetidine vs) yada madde bağımlılıklarının (alkol, mariuana vs) sonucunda ortaya çıkmaktadır. “Fizyolojik jinekomasti”  olarak tanımladığımız grupta ise, yenidoğan, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde vücuttaki erkeklik hormonu düzeyi azalması yada östrojen düzeyi artışına bağlı olarak ortaya çıkan jinekomasti tarif edilmektedir. En sık gördüğümüz ve sebebi tam olarak bilinemeyen ancak hormon-reseptör mekanizmalarındaki bir bozukluk olduğu tahmin edilen jinekomasti grubunu ise “idyopatik jinekomasti” olarak adlandırmaktayız.  Bir jinekomasti hastası bize başvurduğunda, hikaye ve tetkiklerden yola çıkarak “patolojik jinekomasti” nin ekarte edilmesi önem taşır.

Hangi incelemeler Jinekomasti tedavisi yapılacak hasta için gereklidir?
Göğüslerinde büyüme şikâyeti ile bizlere başvuran bir jinekomasti hastasında ayrıntılı bir hikaye alınıp fizik muayene yapıldıktan sonra, hastanın yukarıda belirttiğimiz hangi gruba girdiği büyük oranda tespit edilmiş olur. Bundan sonraki aşamada ise göğüslerin bir ultrasonografik incelemesi ve altta yatan bir patoloji olduğu düşünülüyor ise buna yönelik kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemlerine başvurularak durum netleştirilir. Ancak vakaların çok büyük bir kısmında sebebin idyopatik jinekomasti (%60-70) olması nedeniyle ultrasonografi ve operasyona yönelik kan tetkikleri dışında bir tarama programına gerek kalmamaktadır.

Türk doktorlar devrim yaptı Türk doktorlar devrim yaptı

Jinekomasti tedavisi  nasıl yapılır ?
Sosyal yaşamınızda, günlük aktivitelerinizde, gardırobunuza giysi seçerken yaşadığınız kaygıda, özel hayatınızda ve sex hayatınızda büyük bir etkisi olan jinekomasti (erkeklerde göğüs büyümesi), günümüzde estetik cerrahi uygulamalarıyla sandığınızda çok daha kolay çözülebilen bir problemdir. Kendinizi daha iyi hissetmek, özgüveninizi tekrar kazanmak için tek yapmanız gereken sorunun çözümü için bir adım atmak ve deneyimli bir estetik cerrahi uzmanıyla görüşmek.