Joe Biden kimdir? Joe Biden hangi görevleri yaptı? Joe Biden hayatı ve biyografisi Joe Biden'ın Türkiye'yle ilişkileri nasıl? Joe Biden ne iş yapıyor? Joe Biden'ın vaatleri neler?

Aile: Biden, bir eğitimci olan Jill Biden ile evlidir. Birlikte Ashley adında bir kızı var. Biden'in önceki evliliğinden Neilia Hunter ile bir oğlu (Hunter) ve bir kızı (Ashley) var. Naomi adında bir yaşındaki kızı olan Hunter ile evlenirken, ikisi 1972'de bir trafik kazasında öldürüldü. Biden'ın Hunter'lı diğer oğlu Beau Biden, 2015 yılında beyin kanserinden dolayı öldü .

Memleketi: Scranton, Pennsylvania.

Siyasi parti: Demokratik.

Önceki işler: 2009-2017 yılları arasında ABD Başkan Yardımcısı; Delaware ,1973'ten 2009'a kadar ABD senatörü; konuşmacı; yazar.

20 Kasım 1942'de Pennsylvania'da doğan Joe Biden, siyasete dönmeden önce kısa bir süre avukat olarak çalıştı. Tarihin beşinci en genç senatörü ve Delaware'in en uzun süre hizmet veren senatörü oldu. 2008 başkanlık kampanyası hiçbir zaman ivme kazanmadı, ancak Demokrat adayı Barack Obama onu koşu arkadaşı olarak seçti ve Biden, ABD'nin 47. başkan yardımcısı olarak iki dönem hizmet etmeye devam etti. 2017'de, Obama Biden'e Başkanlık Özgürlük Madalyası'nı sundu. Bir yıl sonra Biden, ABD başkanına 2020'de kampanyasını başlattı.Obama, Biden'i "Amerika'nın gelmiş geçmiş en iyi başkan yardımcısı" ve "Amerikan tarihinin aslanı" olarak adlandırdı ve ona '' Amerikalı dostlarınıza, ülke sevginize dayanarak bir ömür boyu hizmete olan inancından onur duyduğunu söyledi

77 yaşındaki Biden Pennsylvania işçi sınıfı Scranton'da doğdu ve takma adının kampanyasının temel dayanağı olan "Orta Sınıf Joe" adını aldı. Bazı gözlemciler,Trump'ın 2016 yılında görevlendirilmesine yardımcı olan aynı bölge olan Orta Batı'daki beyaz işçi sınıfı seçmenleri arasındaki çekiciliğinin, Trump'ın yeniden seçilmesinde en büyük tehdit olabileceğini söylüyor.

Ülkenin ilk Afrikalı-Amerikalı cumhurbaşkanı Barack Obama'nın başkan yardımcısı olarak iki dönem görev yapan Biden, Demokrat ilk seçmenlerin yaklaşık yüzde 24'ünü oluşturan siyahi seçmenler ve özellikle de daha yaşlı olanlar arasında da popüler.

Cumhuriyetçi bir görevdeki Donald Trump ile karşı karşıya kalan Biden'in on yıllardır süren Demokratik özgeçmişi yardımdan daha fazla bir engel olduğunu kanıtlayabilir.

Trump'ın dış politikalarının ABD'ye onarılamaz bir hasar verdiğini söyleyen Biden, cumhurbaşkanı seçilirse tam bir geri dönüş sözü verdi.

"Donald Trump'a dört yıl daha verirsek, Amerika'nın dünyadaki duruşunu ve ulusları bir araya getirme kapasitemizi geri kazanmakta büyük zorluk yaşayacağız.Ulusal güvenliğimiz ve geleceğimiz için felaket olacağını düşünüyorum... Bunun olmasına izin veremeyiz." dedi.

Biden'ın vaatleri:

Pek çok Müslüman ülkedeki seyahat yasağı, ABD'nin Yemen'deki Suudi savaşını desteklemesi gibi Biden başkanlığında sona erecek. Biden, Afganistan ve Orta Doğu'da devam eden çatışmaların da yeniden değerlendirileceğini söyledi

İki önce Demokratik adaylığı denedi. İlk kez, 1987 yılında, konuşmalarında diğer politikacıların ifadelerini intihal ettiği suçlamalarının ardından yarıştan ayrıldı. İkinci kez, 2008'de Iowa caucuses'taki kötü bir performanstan sonra teklifini sona erdirdi ve daha sonra Obama'nın başkan yardımcısı oldu.

Taciz iddiası:

Sekiz kadın onu uygunsuz bir şekilde dokunmakla veya kişisel alanlarını kendilerini rahatsız edecek şekilde işgal etmekle suçladı. Hiçbiri davranışlarının cinsel taciz veya saldırı anlamına geldiğini söylemedi.

Yanıt olarak iki dakikalık bir video yayınladı, daha sonra "şimdiye kadar yaptığım hiçbir şey için üzgün değilim" dedi.

Eleştirmenler, Biden'ın 1991 yılında Senato Yargı Komitesi başkanı olarak görevinde gerçek yüzünü.gösterdiğini, meslektaşlarının Yüksek Mahkeme'ye aday olan Clarence Thomas'ın cinsel tacizde bulunduğu iddiaları nedeniyle Anita Hill'e saldırmasına izin verdiğini iddia ediyor. Son yıllarda Biden, Hill'in suçlamalarının her şeye inandığını ve tedavisi için özür dilediğini söyledi.

ABC'de Nisan 2019'da bu konu hakkında "Adil bir duruşma almadı.İyi muamele görmedi. Bu benim sorumluluğum."dedi.

Sağlık :

Biden, Obamacare olarak da bilinen Ekonomik Bakım Yasası'nı üreten önemli müzakereler sırasında başkan yardımcısıydı.

Göçmenler:

Rakiplerinin aksine, Biden, Trump yönetiminin göç politikalarının çoğunu geri çekeceğini söyledi -sığınmacıları göçmen davaları duyulurken Meksika'da beklemeye zorlayan ve ABD boyunca bir duvar yapımı da dahil olmak üzere - Meksika sınırı ve göçmenlik ihlallerine karşı tutulan ailelerin ayrılması - ancak bazı Demokratların desteklediklerini söyledikleri düzensiz sınır geçişlerini deşifre etme fikrini desteklemeyi bıraktı.

Joe Biden,web sitesinde :" ABD'deki her ailenin, Obama-Biden yönetimi dahil olmak üzere ülke ailelerinin hissettiği acıyı anlıyor ve yasalarımızı insanı korumak için daha iyi yapmamız gerektiğine inanıyor ve göçmen ailelerin, mültecilerin ve sığınmacıların saygınlığını korumaya inanıyorum. "diyor. Ancak Biden , ABD-Meksika sınırı boyunca ek duvarlar ve engeller oluşturan 2006 Güvenli Çit Yasası'na oy verdi .

Ocak 2019'da Biden, Trump'ın talep ettiği milletvekillerinin kısmi hükümetin kapatılmasını sona erdirmek için ona fon sağlaması nedeniyle "Sınır güvenliğine ihtiyacımız var ama ihtiyacımız olan sınır güvenliği değil" dedi .

Biden, eski Başkan Obama'nın çocukluğa ertelenen Ermenilere Ertelenmiş Eylem (DACA) programını oluşturmasında başkan yardımcısıydı.Sözde Ermeni soykırımını kabul etme çağrısı yapmıştı. ( https://armenianweekly.com/2019/09/22/joe-biden-calls-for-u-s-senate-and-house-passage-of-armenian-genocide-resolution/ ) Biden, belgelenmemiş göçmenlere 2007'ye kadar ehliyet vermeyi reddetti

İklim değişikliği:

Trump yönetiminin 2017'de terk ettiği Paris iklim anlaşmalarını destekleliyor.Biden Paris anlaşması için "çocuklarımızı ve küresel liderliği korumanın en iyi yolu" olarak nitelendirdi. Solcu Demokrat adayların aksine, Biden, küresel iklim değişikliği üzerindeki insan etkisini azaltmak için ABD ekonomisinin radikal dönüşümlerini hızlandıracak olan Yeşil Yeni Anlaşmayı onaylamadı

Kürtaj :

Biden pratik bir Katoliktir, ancak kürtaja erişimin yasal gerektiğini savunmaktadır. Biden, federal fonların kürtaj sağlamasını yasaklayan Hyde konusundaki tutumunu da tersine çevirdi. Şimdi kürtaj için federal fonları destekliyor.

LGBTQ :

Biden tarihsel olarak aynı cinsiyetten evliliğe karşı çıktı. 2015 Yüksek Mahkemesi dava Obergfell ve Hodges karşısında yasal hale gelmeden önce , Biden aynı cinsiyetten evlilikle "kesinlikle rahat" olduğunu söyledi. Biden'in sözleri Obama'nın da desteğini açıklamadan önce geldi. Biden ayrıca , Trump yönetiminin iptal ettiği bir Obama dönemi politikası olan trans Amerikalıların orduda hizmet etmesine izin verme kanunun destekçisidir .

Silahlanma ve madde kullanımı:

2017'ye yakın bir zamanda, AR-15 gibi tüfeklerin "sokaklardan çıkarılması" gerektiğini söyledi, ancak gelecekteki satışların yasaklanması şeklinde veya zorunlu gibi müsadere programlarına dair ayrıntılara girmedi Biden'in kampanyası , cumhurbaşkanı olarak "esrar kullanımını suçlu kılacak, otomatik olarak önceki sahiplik inançlarını ortadan kaldıracak,tıbbi esrarın yasallaştırılmasını destekleyecek ve eyaletlerin eğlence amaçlı kullanımla ilgili kendi kurallarını belirlemelerine izin vereceğini"söyledi.

Dış politika:

Biden, Trump'ın defalarca tek taraflı olarak geri çekilmesi ve tek taraflı olarak geri çekilme tehdidinde bulunduğu Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'na (NAFTA) oy verdi Trans-Pasifik Ortaklığını (TPP) destekledi ve milletvekillerini Obama'nın görevdeki son aylarında geçirmeye çağırdı.Biden serbest ticaretin bir destekçisidir

Biden, Irak Savaşı'na yetki verilmesine onay(oy) verdi.Ancak Detroit'teki bir tartışmada Biden, Irak Savaşı lehine yaptığı oylama için : "Kötü bir karar verdim."dedi

Biden, Obama yönetiminin İran'la nükleer anlaşmasını ve nükleer silahların yayılmasını önleme programlarını sınırlamayı amaçlayan kilit müttefiklerini ateşli bir şekilde destekledi

Biden, Senato'daki kariyeri boyunca Yargı ve Dış İlişkiler dahil olmak üzere iki etkili komitenin başkanlığını yapmıştır. Başkan Bill Clinton'un 1994 yılında yasalaştığı Kadına Yönelik Şiddet Yasası'nı tanıttı.

2008 ve 2012'de iki kez başkan yardımcılığına seçildi.Biden, özellikle biraz liberal ya da ne liberal ne de muhafazakar olarak tanımlayanlar arasında diye tanımlanıyor.

Demokrat Parti ve Cumhuriyet Parti geleneği:

ABD'de 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Demokrat Parti'nin başkan adayının belirlenmesine yönelik ön seçimler sürecinde, listede yalnızca eski başkan yardımcısı Joe Biden ve Sanders kaldı . Biden ,eski başkan Barack Obama'nın politikalarını, diğer bir deyişle partinin geleneksel merkez sol çizgisini temsil ettiğini iddia ediyor. Sanders ise "sosyalist" eğilimi temsil ediyor, bir nostaljiyi değil ve kendi deyimiyle "gerçek bir değişiklik getirecek devrimci bir politika" vadediyor.

Demokratlar, liberal geleneği temsil etmekle beraber, aslında Avrupa'da ortanın solu olarak bilinen sosyal demokrasi çizgisine yakındır. cumhuriyetçiler ise muhafazakar geleneğin temsilcisi olarak Avrupa sağının hem milliyetçi, hem muhafazakar, hem de dindar geleneğini kendi içinde toplamış gibidir.

Cumhuriyetçilerin içinde, ekonomik konulardaki serbest piyasacı geleneğe ve devletin mümkün olduğu ölçüde küçülmesini öngeren ilkelere bağlı olup, sosyal konulardaki bağnazlığını paylaşmayan, hatta bu konularda liberallerden daha da ileri olan bir kesim de mevcuttur ki bunlar da liberteryen geleneği temsil ederler ve yer yer avrupa anarşizmine yakın olan unsurları vardır.

Demokratların içinde de hem devletin sosyo-ekonomik konularda oldukça etkili olmasını savunan, güçlü sosyal devlet geleneğine bağlı, hem de devletin emperyalist politikalarına karşı görünen, Avrupa sosyalizmine yakın unsurlar vardır.

Biden ve Türkiye ilişkisi:

ABD’nin şahin kanadından olan Joe Biden, 1973 yılından beri ABD’de senatörlük görevi yürütüyor. Biden, bir dönem Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevini yürüten Henry Kissinger’dan sonraki en güçlü Yahudi Lobisi destekçilerinden birisi. Ayrıca Biden, İsrail tezi olan Irak’ın böl-parçala-yönet şeklinde işgale uğramasının başrollerinden ve en büyük destekçilerinden biri.

Başkan Yardımcısı Joe Biden YPG'yi hedef alan operasyonların durdurulması çağrısında bulunmuştu

Siyonistleri ABD’deki en önemli destekçilerinden olan Biden,ABD Başkan Yardımcısı iken,Dünya Yahudi Kongresi'nin New York'taki toplantısında bunu itiraf etmişti. 30 yıl önce Türkiye’yi, İsrail’in karşısında Filistin’in yanında yer aldığı “Türkiye’nin etrafını ateş çemberine çeviririz” diyerek tehdit ettiği de biliniyor.

ABD’nin uzun yıllar Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı’nı da yürüten Joe Biden, ABD’deki Ermeni tasarısı ile Kıbrıs’taki anlaşmazlıklarda Rum yönetimi tarafını desteklemesiyle tanınıyor. Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı’nı yürüttüğü sırada Biden, Ankara’ya gönderilecek büyükelçileri de özel teste tabi tutmasıyla anılıyor.