Kâ'b bin Ucre kimdir? Kâ'b bin Ucre’nin hayatı

Kâ'b bin Ucre kimdir? Kâ'b bin Ucre nerede doğmuştur? Kâ'b bin Ucre ne zaman doğmuştur? Kâ'b bin Ucre nasıl Müslüman olmuştur? Kâ'b bin Ucre nasıl hicret etmiştir? Kâ'b bin Ucre nasıl evlenmiştir? Kâ'b bin Ucre’nin cesareti, Kâ'b bin Ucre’nin hayatı, Kâ'b bin Ucre’nin vefatı.

İslam 10.09.2020 - 15:41 10.09.2020 - 15:41

İşte, "Kâ'b bin Ucre kimdir? Kâ'b bin Ucre nerede doğmuştur? Kâ'b bin Ucre ne zaman doğmuştur? Kâ'b bin Ucre nasıl Müslüman olmuştur? Kâ'b bin Ucre nasıl hicret etmiştir? Kâ'b bin Ucre nasıl evlenmiştir? Kâ'b bin Ucre’nin cesareti, Kâ'b bin Ucre’nin hayatı, Kâ'b bin Ucre’nin vefatı." sorularının cevapları.

KÂ'B BİN UCRE KİMDİR?
KÂ'B BİN UCRE'NİN HAYATI

Medineli olan Hz. Ka'b Peygamberimize büyük bir muhabbetle bağlıydı. Resulullahı üzgün veya düşünceli görse sebebini sorar, yapabileceği bir şey varsa hemen harekete geçerdi. Bir defasında Resulullah ziyaret etmişti Mübarek simasının biraz solgun olduğunu gördü. "Anam-babam size fedâ olsun yâ Resulallah! Neyiniz var?" diye sordu. Peygamberimiz, "Üç gündür ağzıma bir şey koymadım" buyurdu. Hz. Ka'b artık duramazdı. Ne yapıp etmeli bir şeyler bulup Resulullaha getirmeliydi. Hemen harekete geçti. Develerini sulamakta olan bir Yahudi gördü. Kuyudan çektiği her kova başına bir hurma üzerine anlaştı. Epeyce hurma kazanmıştı. Hurmaları aldı, Resulullaha getirdi. Peygamberimiz, "Ya Ka'b, bunları nereden aldın?" diye sordu. Hz. Ka'b hadiseyi ona nakletti. Resulullah, "Beni seviyor musun?" buyurdu. Ka'b (r.a.), "Elbette seviyorum" cevabını verince Peygamberimizin (a.s.m.) iltifat ve takdirini kazandı. Bu hadiseden sonra birkaç gün sonraydı. Hz. Ka'b hastalandı. Peygamberimiz onu göremeyince, "Ka'b'a ne oldu?" diye sordu. Hasta olduğunu söylediler.

Kâ'b bin Ucre kimdir? Kâ'b bin Ucre nerede doğmuştur? Kâ'b bin Ucre ne zaman doğmuştur? Kâ'b bin Ucre nasıl Müslüman olmuştur? Kâ'b bin Ucre nasıl hicret etmiştir? Kâ'b bin Ucre nasıl evlenmiştir? Kâ'b bin Ucre’nin cesareti, Kâ'b bin Ucre’nin hayatı, Kâ'b bin Ucre’nin vefatı.

Resul-i Ekrem Efendimiz kalktı, Sahabisini ziyarete gitti. Halini, hatırını sordu. Sonra da onu Allah'ın mağfiret ve rahmeti ile müjdeledi. Ka'b (r.a.) Peygamberimizle birlikte bazı savaşlara katıldı. Umre ziyaretinde ve Tebük seferlerinde bulundu. Peygamberimizden feyiz aldı. Hicretin 52. senesinde 75 yaşında iken vefât etti. Rivayet ettiği hadislerden biri şöyledir:

"Benden sonra bazı idareciler gelecektir. Kim onların yanına gider, yalanlarını doğrular ve haksız işlerinde onlara yardımcı olursa benden değildir, ben de onlardan değilim. O kimse Kıyâmet Günü benim havzımın başına yaklaşamayacaktır. Kim onların yanına gitmez, haksızlıklarında onlara yardımcı olmaz ve yalanlarını tasdik etmezse o bendendir, ben de ondanım ve o havuz başında benimle buluşacaktır."

Yorumlar