banner5

25.03.2020, 14:54

Kader, rızık, ecel ve korona

Bu dünya hayatında her şey bir imtinadır. Hayır ya da şer, her şey Allah’tan gelir ve olan her şey bir kaderdir. Herkesin bir rızgı ve bir eceli vardır. Hiç kimse ecelinden önce ya da sonra ölmeyecek ve hiç kimse rızgından az ya da çok yemeyecek! O zaman ne gam! Tedbir takdire mani değildir, fakat tedbir bizim sorumluluğumuzdur. Yoksa Allah takdirinin esbabını da kendi yaratır. İnsanoğlu bazan kaçtığımızı sandığımız şeye doğru koşar. Bize hayır gibi gelen şeylerde Allah “şer”, “şer” gibi gelen şeylerde “Hayır” murat etmiş olabilir. “Bu dünyada tartışıp durduğumuz şeylerin hakikatinin biz gösterileceği bir gün” var. Ve herkese yaptıklarının ve yapmaları gerekirken yapmadıklarının, söylediklerinin ve söylemeleri gerekirken söylemediklerinin kendilerine gösterildiği bir gün!

Bazı şeyleri, sürekli roman okuyan, sürekli dizi film seyreden “akletme”yi akılcılık zanneden, her şeyi sebeb-sonuç ilişkisi ile açıklamaya çalışan, Aklı putlaştıran rasyonalist, determinist, egosantrik anlamda, “rıza”ya dayalı “manevi fayda”yı hesaba katmayan, seküler anlamda pragmatik bir nesil yetiştirdiler. Eğitimin, siyasetin dili, iktisadın dili, medianın dili bu. Bu materyalist bir dil. Bu labirentin sonu maddedicilik’tir. Oradan da kapitalizme, komünizme, liberalizme ve faşizme aralanan bir kapıya ulaşırsınız. Orada Allah yoktur. Varsa da dünyayı yaratmış, kurallar koymuş sonra da ya unutmuş, ya uyumuş ya da başka işlerle uğraşmaktadır. Bıkmış da olabilir. “Ne haliniz varsa görün” demektedir. Haşa! Biz böyle bir Allah’a inanmıyoruz. O mitolojilerdeki Tanrı anlayışıdır. Ve bugün toplum modern bir şirk toplumuna dönüşmektedir giderek. Din bu anlamda Marks’ın da içinde yaşadığı toplumda Pagan geleneğin yeniden yapılandırılmış şekli olan kiliseye bakıp, dinin zonklayan vicdanları teskin etmek için kullanılan bir “afyon” olduğunu söylemiştir; ki Marks yaşarken “afyon” ağrı kesici ve teskin edici olarak kullanılan bir “ilâç”tı.

Biz, gören, duyan, bilen, hüküm sahibi, “ol” deyince olduran, “öl” deyince öldüren, kadere, rızga ve ecele hükmeden bir Allah’a inanıyoruz.

Eğitim sistemi, birilerinin “Tanrıyı kıyamete zorlaması” gibi biz de Tanrıyı başarıya zorlayan bir eğitim sistemi geliştirdik. İktidarlar da bunu yapmaya aday. Promete gibi onlar Tanrının elinden bilgiyi ve ekmeği çalıp halka verecektir. Bu bir “Yahudi aklıdır”. Tanrısı ile güreşecek ve Tanrı yenilmez olduğu halde, yarattığı insanın zekasını görüp, yenilmeyi kabul edip yarattığı insanı başarı ile ödüllendirecekti. Bu rayından çıkmış, sentetik bir ahlaka indirgenmiş, ahlak yerine ikame edilmeye çalışılan “Değerler eğitimi” denilen, din, gelenek, siyasetle sentezlenmiş, başarıya odaklanmış bir anlayışla yetiştirilen gençlik, formatlanan zihinleri ile hakikate giderek uzaklaşmaktadır. Onun için kurgulanmış bir gerçeklik içinde rol kapmak “ideal” haline gelmiştir.

Mesela korona örneğinden bakacaksak, biz üzerimize düşeni yapacağız. Burada def-i mazarrat celbi menafiden önce olacak. Bir iş yaparken kendimize, başkalarına, çevreye zarar vermeyeceğiz. “Mazarrat” ve “Menafi” konusunda istişare ve şûra yapacağız. Hak ve adalete dikkat edeceğiz. Görevlendirme yaparken “ehliyet ve liyakat”a dikkat edeceğiz. Bakın, siz bunları yaparken “atı alan Üsküdar’ı geçiyor” olabilir. “At binenin, kılıç kuşananın” derler ya. Siz bunları düşünürken, biri “adamını bulup, işi ayarlamış” olabilir. Torpil, rüşvet, helal-haram gözetmeden o servete ve makama ulaşmış, rakiplerini tasfiye etmiş olabilir. O haram olanı seçmiştir. O dünya metaını istedi ve Allah ona, onu verdi. Ama onun hesabının sorulacağı bir gün var. Siz “kaybettiniz” gibi gözükse de “mana alemi”nde kazanan sizsiniz. Allah’a ve ahiret gününe iman bunu gerektirir.

Hz. Ali ya da Ebu Zer bu anlamda kazananlardan mı idi, kaybedenlerden mi? Hz. Hasan, Hz. Hüseyin savaşa katılmasa idi ölmeyecekler mi idi? Dikkat: şöyle olmasaydı böyle olmazdı / ya da olurdu demek Şeytandandır. Sahi babam kız olsaydı, ben kim olurdum. Bu akıl müfsid bir akıldır. Daha doğrusu akılsızlıktır. Kader geriye dönük sorgulanmaz zira! Bu Şeytandandır! Hayır ya da şer, Allah’ın takdiridir. Olandan gelecek için esbaba dayalı dersler çıkarmak aklın muktezasıdır. Aynı yanlışın tekrarlanmaması gerekir. Bu bir ibret dersidir. Onun için Allah cahil ve zalim, fasık, münkir, münafık, müfsid kişilere ve topluluklara hidayet nasib etmeyecektir. Onların uzun yaşamaları, servet ve makam sahibi olmaları, görünen dünyevi başarıları, rütbeleri, onlara verilen bir ikram değil, Şeytana verilen mühlet gibi, azgınlıklarını artıracakları için daha çok gazaba uğramaları açısından verilen bir imkandır.

Hani derler ya, “sakınan göze çöp batar” diye! “Korkunun ecele faydası” yoktur. Elbette tedbir alacağız, meşru kurallara uyacak, esbaba tevessül edeceğiz.. Bu aklın gereğidir ve Rabbin rızası, hükmü de o yöndedir. Ecel gelmişse, rızgımız kemale ermişse kader de gerçekleşecektir. Ne tedbir alırsanız alın, hüküm saati gelmişse Allah başka bir sebeb halkeder. Eğer tayin edilen zaman gelmemişse, ne yaparsanız yapın o şey gerçekleşmeyecektir. Bir de şu: Din ve devlet büyüklerini İlah ve Rab edinmeyelim. Bu şirktir. Kurtarıcı yok. Herkes için ancak yaptığının karşılığı vardır. Ve de kaybedilen savaşların kahramanları olduğu gibi, kazanılan savaşların hainleri de vardır. Halid b. Velid’i ve onun azil sebebini hatırlayalım. Korku yok, panik yok. Hastalık hastası olmak yok, koronafobi yok. Tedbir var tevekkül var, sabır var, rızayı aramak var. Selâm ve dua ile.

Yorumlar (1)
Günel 11 ay önce
Analizin Her Kelmesi Hekiket Allah Yardımçınız Olsun Ellerinize Sağlığ Güzel Analizleriniz Sitede İnsanlara Yol Göstersin Kader~Rızık~Ecel~~ Korona Dünyanı Yaradan Allah Kaderimizde İyiliğ Yapdı İyiliğin Kiymetin Bilemediğ Kötülüklerle Bizi İmtahan Etdi Biz Müselman İyiliğin Kiymetin Çok Geç Anlayırığ Boşuna Söylemiler KILINÇ MÜSELMAN Kötülüğe Çok Deyer Veririk Allah Yolundan Uzağ Oluruğ Bir Kötü İş Olduğda Üzülürük Kaderimizde Olana ŞÜKÜR ETMİRİK Açınıda Şirinide Allah Yaradıp Biz İnsanlar Allah Yolundan Uzaklaşanda İblisler Üzerimize Gelir Allah İblisleri Yerin Yedinçi Katına Atıplar İnsanların Çezasın İblisler Verir ADEM (S.A) Ve HAVA (S.A) Allahın Sözün Yok İblisin Sözün Yerine Yetirdi Allah İblisle Karşı Karşıya Kaldı Yaratdığım İnsanların Gözü Kötülüğ Yapmağ Üçün Yarandı Allah Bizler Üçün Üzgün Kaderimizi Yazdı İyi İnsanlar Hayatdan Tez Köçür Çennete Gediler Kötü İnsanları İblis Çehenemde Ateşde Yandırır Allah Şu insanlarada Çennetin Kapısın Açır İblisden Kurtarıp Çennete Aparır Kaderimiz Bizleri Haradan Haraya Aparır Kader Dediyimiz Açı Şirin Hatireler Göz Yaşları Şu Günün Virüsu Allah Tranpı Deçel Gibi Yetişdirip İblis Gibi Üzerimize Savaş Açdı PEYĞENBERİMİZ (S.A) Yaşadığı Dövrde İnsanların Kaderinde Olanları Anlatmış Dünyade Depremi Hasteliği Kıtlığı Çeyirtkeleri Kahinler Şu Günümüzde Peyğenberimizin Sözlerin Kulanılar İnsanları Üzüler Kiyamet Günü Söylentileri Dolaşır Kiyamet Günü Olduğu Doğru Göremediyimiz Şeyleri Görürük Kiyamet Günü O Demek Deyilki Her Şey Bir Saatda Biteçek Yok Her Şey Damla Damla Biteçek İller Davam Edir Karşımıza Neler Çıkaçağın Allah Bilir Kaderimizi Allah Yazıp Bizim Açımızı O Sonlandıraçağ İSA (S.A) Peyğenber Gelip Bize Yardım Edeçek Söyleyiler HZ.İSA (S.A) Zaten Biz İnsanların İçimizden Biri Olaçağ Yardım Edip Tranp Gibi İblisleri Yok Edeçeğ Hayatda İnsanlar Ekmek Üçün Bele Şükür Etmir Rızıkı Veren Allah Güzel Allah Çebhe Gibi İnsanlar Türk Halkın Bir Gününe Bele Şükür Etmir Her Zaman ERDOĞAN GİBİ LİDER ŞÜKÜR EDİR AZADA ÇOKADA ALLAH RIZIKI SEVENE VERİR ÇEBHE EKONİMİ SAVAŞINA ÇIKIP İNSANLAR ÖLÜR AVROPA KÜÇELERİ ÖLÜLERLE DOLUP BOŞALIR ÇEBHE ALLAHA ŞÜKÜR ET DUA İBADET ET ERDOĞAN GEÇE GÜNDÜZ DUA EDİR ONLAR ALAY EDİR ONLAR DUANIN ANLAMIN BİLMİRLER YOKSA SUSALAR ALLAH YOLUNDA ŞEHİD EDENLERE DUA EDELER KORONA İBLİSLERİN BİR OYUNU YOK İKİ OYUNU BİRİNÇİ OYUN EKONİMİ İKİNÇİ OYUN NÜFUZ AZALTMA
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Günün Karikatürü Tümü