Bebeklere bal ne zaman verilir?

Birçok ebeveyn bal alerjisi yüzünden bebeğine erken yaşlarda bal vermiyor. Bunun için bebeklerde balın yan etkilerinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Peki ama bebeklere bal neden verilmez ya da bebeklere bal nasıl verilmeli? İşte bebeğin bal alerjisine dair bütün detaylar...

Bebeklere bal ne zaman verilir?


Vitamin, mineral, aminoasit, enzimler gibi pek çok hayati maddeyi içeren bal, sindirimi kolaylaştırdığı ve iştah açtığı için de çocuk beslenmesinde önemli bir yer tutar. Fakat, bir yaşından önce bebeklere bal yedirmemek gerekir. Neden mi?

Arılar farkında olmadan polen topladıklarında botulizm adında bir bakteri sporunu balın içerisine taşırlar. Bu her peteğin içerisinde olmayabilir fakat her bir poleni kontrol etmek ya da süzme bal içerisinde bu bakteriyi ayırt edebilmek mümkün değil.

Daha anne sütüne yeni alışan bebeğin midesi, bu bakteriyle birleştiğinde botulizm zehirlenmesi meydana geliyor. Dolayısıyla bir yaşına kadar, özellikle ek gıdaya geçmeyen ve farklı besin tüketmeyen bebeklerin midesinde oluşacak olan sorunlar için erken yaşta bal verilmesi uygun değildir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5