banner29

Ofis çalışanları için kolay kilo verme!

Günümüzde masa başı çalışanların en büyük sorunu, hareketsizlikten kaynaklanan kilo artışıdır. Ofis çalışanlarının bu sorununu ele alan bilimsel bir araştırmada, senede en az 3 kilo zayıflatan yöntem bulundu.

Kadın 12.01.2019, 11:27
Ofis çalışanları için kolay kilo verme!

Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisi'nde yayınlanan verilere göre, 46 farklı çalışma ortamında 1000'i aşkın kadın ve erkek çalışan ele alındı. Yaş ortalaması 33, ağırlıklarının ortalaması ise 65 olan çalışanlardan bir gruba ayakta çalışmaları diğer gruba da oturarak çalışmalara devam etmesi istendi.

Beslenme düzeyleri aynı olan bu insanlar arasında 1 sene geçtikten sonra ayakta çalışanların 2.5 ila 3 kilo kaybettikleri görüldü. Oturarak çalışma ile ayakta çalışma arasındaki kcal kaybetme açığının ise dakikada 0.15 olduğu gözlemlendi. 

Ayakta çalışanların kilo vermelerinin haricinde kas kütlelerinde artış olduğu görüldü.  Profesör Francisco Lopez-Jimenez, "Ayakta çalışanlar sadece daha fazla kalori yakmakla kalmayıp, ek kas aktivitesini daha düşük kalp krizi, vuruş ve diyabet oranları ile bağlantılı olduğu için ayakta kalmanın faydaları kilo kontrolünün ötesine geçebilir" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?