banner5

banner29

Yaşlıların daha iyi yaptığı 40 şey

Davet sofrası hazırlamak, giysilerdeki lekeleri çıkarmak, araba lastiği değiştirmek… İngiltere’de yapılan bir araştırma, yaşlıların bazı temel yaşam konularında gençlerden çok daha iyi durumda olduğunu ortaya koydu.

Kadın 29.12.2019, 11:29
Yaşlıların daha iyi yaptığı 40 şey

Yaşlılarla ilgili bilgiler
 

Yaşlıların daha iyi yaptığı 40 şey
Hayatınızdaki yaşlı birini düşündüğünüzde, teknolojiyi kullanmada çok da başarılı olmadığını düşünebilirsiniz. Özellikle 25-35 yaş arasındaysanız yaşamınızda en az 1 kere yaşlı birine akıllı telefon kullanmayı öğretmiş olmanız muhtemel. Ne var ki yaşamsal birçok şeyde onlar hepimizden daha başarılı! İngiltere’de bir bakımevi aracılığıyla bir araştırma yapılmış ve yaşlıların gençlerden çok daha iyi performans gösterdiği birçok yaşam becerisi ortaya konmuş.

Bir mekânın kaç metrekare olduğunu tahmin etmek, yiyecekleri taze tutmak, resmi mektup yazmak veya araba lastiği değiştirmek… Antrenmanlı oldukları konular temel yaşamsal beceriler olunca, üst yaş grubundaki insanlar gençlerden çok daha donanımlı görünüyor. Öte yandan dijitalleşme artıyor ama hepimiz düğme dikmeye, sebzeleri buzdolabında taze tutmaya, çiçeklerin isimlerini bilmeye halen ihtiyaç duyuyoruz. Bu da her işi parasal kaynaklarla halletmek yerine, öğrenerek uygulama fikrini gündeme getiriyor. Yaşlılardan öğreneceğimiz şeyler her zaman bulunuyor.  İşte bunların bir kısmı…  

Yaşlılar bu alanlarda 25-34 yaş grubundan daha öndeler;

Tişört ütülemeyi yaşlıların %84’ü, 25-34 yaş grubu genç yetişkinlerin ise %51’i biliyor.

Düğme dikmeyi yaşlıların %81’i, genç yetişkinlerin %41’i biliyor.

“Çatal bıçak takımı doğru olarak nasıl sıralanır?” sorusunun cevabını yaşlılar %77, genç yetişkinler %39 oranında biliyor. Yılbaşı, bayram, doğum günü kutlaması gibi özel gün ve davetlerde birçok yetişkin, bunu ezberden uygulayamıyor.  

Ölçü birimlerini anlamayı yaşlılar %90, genç yetişkinler %52 oranında biliyor. Başka bir deyişle, “Bir hektar kaç metrekaredir bilmiyorum.” diyenlerimiz çoğunlukta.  

“Yanığa neye iyi gelir?” sorusunun cevabını yaşlılar %62, gençler %32 oranında biliyor.

“Giysilerdeki lekeler nasıl çıkar?” sorusuna yaşlıların %58’i, genç yetişkinlerin ise %31’i cevap verebiliyor.

“Ayakkabı nasıl boyanır?” sorusunun cevabını yaşlılar %77 oranında daha iyi biliyor. Genç yetişkinler ise %28 oranında kalıyor.

3 saatin kaç dakika ettiği, 2 metrede kaç santim olduğu gibi ölçü hesaplamalarını yaşlıların %57’si, gençlerin %33’ü biliyor. Bu alan, “Kafadan hesap yapamıyorum” diyen herkesi kapsıyor.

Analog bir saati okumayı yaşlılar %90, genç yetişkinler %61 oranında biliyor. Evet, yanlış duymadınız, duvar saatine bir bakışta saati okuyamayanlar bulunuyor.

Bir mekânın yaklaşık büyüklüğünü tahmin etmeyi yaşlılar %90, genç yetişkinler %21 oranında biliyor.

Eldeki parayı yönetmeyi yaşlılar %86, genç yetişkinler ise %52 oranında biliyor.

Resmi bir mektup veya dilekçe yazmayı yaşlılar %77, genç yetişkinler %43 oranında biliyor.

Elektrik prizini tesisata bağlamayı yaşlılar %73, genç yetişkinler %21 oranında biliyor.

Bazı az kullanılan kelimelerin doğru yazılışını yaşlılar %72 daha iyi biliyor. Gençlerinse sadece %39’u kontrol etme ihtiyacı duymuyor. Türkçe dili, yazıldığı gibi okunsa da bu konuda İngiltere’den çok da farklı olmayabiliriz, düşünmeye değer…

Dilbilgisi kurallarını yaşlılar %67, genç yetişkinlerin %39’u biliyor.

Duvara nasıl düzgünce tablo asılacağını yaşlıların %70’i, genç yetişkinlerin %39’u biliyor.

Hesap makinesi kullanmadan zaman çizelgesi oluşturmayı yaşlıların %79’u, genç yetişkinlerin %41’i biliyor.

Bahçe işlerinden yaşlıların %66’sı, gençlerin %22’si anlıyor.

Yiyecekleri taze tutmayı yaşlıların %63’ü, gençlerin %28’i biliyor.

Harita okuyarak yön bulmayı yaşlıların %58, gençlerin %31’i yapabiliyor.

Farklı kuşların isimlerini yaşlılar %48, gençler %17 oranında biliyor.

Sökük dikmek, kumaşta yırtık kapatmak gibi basit dikiş çeşitleri ve tekniklerini, kadın-erkek fark etmeksizin yaşlıların %47’si, gençlerin %17’si biliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?