Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi namazı nedir? Nasıl kılınır?

Ramazan ayının 27'nci gecesine denk gelen Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi kılınan Kadir Gecesi namazı nedir? Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır? Kadir Gecesi namazının hükmü nedir?

İslam 18.11.2019 - 15:35 18.11.2019 - 15:35

İşte, "Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi namazı nedir? Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır? Kadir Gecesi namazının hükmü nedir?" sorularının cevapları.

KADİR GECESİ NEDİR?

Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastladığı kuvvetle tercih edilen gece Kadir Gecesidir, pek mübarek bir gecedir. Kur'an-ı Kerim, bu geceden başlayarak Peygamber Efendimize inmiştir. Bu geceyi ibadetle geçirmenin sevabı çoktur. Bu gecenin bir anı vardır ki, ona rastlayan bir dua muhakkak kabul olunur. Bu şerefli gecede, teravihden sonra bir müddet daha ibadette bulunulması, nafile namaz kılınması, bu geceyi ibadetle geçirmek demektir.

KADİR GECESİ NAMAZI NEDİR? KADİR GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Deniliyor ki, Kadir Gecesi namazının en azı iki rekât, ortası yüz rekât ve en çoğu da bin rekâttır. Bu namaz iki rekât kılındığı takdirde her rekâtinde iki yüz ayet okunmalı, yüz rekâte kadar kılındığı zaman her rekatinde Fatiha Sûresinden sonra “Kadir sûresi" ile üç defa da Ihlas süresi okunup her iki
rekatta bir selâm verilmelidir. "Allahümme inneke afüvvün tühibbu'l-afve fa'fü anni Allah'ım! Sen affedicisin, bağışlamayı seversin; beni affet," duası da tekrarlanmalıdır.

Bu namazın bu şekilde kılınacağına dair rivayetler pek kuvvetli değildir. Asıl maksat, bu geceyi mümkün olduğu kadar ibadetle geçirmektir. Bu kutsal gecede elden geldiği kadar, diğer nafile namazlar gibi namazlar kılınabilir. Bununla beraber ağır ve zor davranışlardan kaçınılması daha faziletlidir.

(Kaynak: Büyük İslam İlmihali - Ömer Nasuhi Bilmen s.197)

Yorumlar