Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? Kafe ve restoranlar için gözler 1 Mart tarihine çevrildi

Koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan ve sadece gel-al ve paket servise açık olan kafe, restoran ve lokantalar ne zaman hizmet vermeye başlayacak? Peki, Kafe ve Restoranlar açılıyor mu? 1 Mart'ta kafeler açılacak mı? 1 Mart'ta normalleşme nasıl olacak? Yeni normalleşme adımları ile 1 Mart'ta kafeler kafeler açılacak mı?

Gündem 24.02.2021 - 17:00 24.02.2021 - 17:00

Koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan ve sadece gel-al ve paket servise açık olan kafe, restoran ve lokantalar ne zaman hizmet vermeye başlayacak? Vatandaşlarımız bu soruları merak ediyor. Peki, Kafe ve Restoranlar açılıyor mu? 1 Mart'ta kafeler açılacak mı? 1 Mart'ta normalleşme nasıl olacak? Yeni normalleşme adımları ile 1 Mart'ta kafeler açılacak mı? Kafe ve Restoranlar açılıyor mu? 1 Mart'ta kafeler açılacak mı? Kafe ve Restoranlar ne zaman açılacak? İşte detaylar haberimizde...

KAFE VE RESTORANLAR AÇILIYOR MU?

Hükümette ve Sağlık Bakanlığı'nda yapılan toplantılarda, zorda olan kafe ve restoranların mart ayından itibaren açılmasıyla ilgili çok sayıda öneri konuşuluyor. Bu işletmelerin kapalı mekânlarında 45 dakikadan fazla oturulmaması, kapasitenin yüzde 30 ile sınırlı tutulması önerilerin başında geliyor.

Ayrıca restoranlarda alınacak önlemlerle ilgili olarak Türk Standartları Enstitüsü maddeleri sıraladı.

- Müşterilere Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorulacak. Müşterilerin ateşleri ölçülecek. Kişi sayısına göre müşteri kabul edilecek. Kapasiteyi aşaması durumunda müşteri içeri alınmayacak.

- Restoranlarda masalar sosyal mesafeye uygun şekilde hazırlanacak. Çatal, kaşık ve bıçaklar paketli şekilde masaya koyulacak. Maske, mesafe, temizlik kurallarına dikkat edilecek.

- Her masada hijyen ürünleri olacak. Masalar her müşteriden sonra temizlenecek. Şartları sağlayan kuruluşlar, TSE COVID-19 Güvenli İşletme Belgesi almaya hak kazanacak. Belgenin geçerlilik süresi bir yıl olacak.

- Salgında zarar gören yiyecek ve içecek hizmeti yapan işletmelere destek verilecek. Ciroların tespitinde 2019 ve 2020 yıllarındaki KDV beyannameleri esas alınacak. Destekten, 2019 cirosu 3 milyon liranın altında olan, 2020`de cirosu yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmeler yararlanabilecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@