Cajun baharatı, Cajun mutfağının başladığı ABD, Louisiana kökenli bir baharat karışımıdır. Bugün Uzakdoğu ve Asya mutfağından Güney Amerika’ya kadar geniş bir coğrafyada severek tüketilir.

Son dönemde Türkiye’de de giderek daha çok sevilmeye başlanan Kajun ( Cajun ) nedir, hangi yemeklerle kullanılır?

Kajun veya Cajun bir çeşit baharat karışımıdır. Kajun baharatı, köriye oldukça benzer. Kajunun içinde sarımsak tozu, soğan tozu, kurutulmuş kekik, kimyon, acı Şili biberi, füme Macar biberi, öğütülmüş beyaz biber, taze öğütülmüş karabiber, öğütülmüş kereviz tohumu, kuru fesleğen ve deniz tuzu vardır. Ancak bazı tariflerde içerisinde küçük ekleme ve çıkarmalar da bulunabilmektedir.

KAJUN ( CAJUN ) BAHARATI NERELERDE KULLANILIR?

Kajun baharatı (cajun seasoning) özellikle tavuk ve patatese çok yakışmakla birlikte et, balık, tavuk yemekleri ve ızgaralarda kullanılır. Etleri marine edebileceğiniz gibi yemeklerin üzerine serperek de kullanabilirsiniz.

KAJUN TARİFİ

2 ölçü soğan tozu

2 ölçü sarımsak tozu

1 ölçü kuru fesleğen

2 ölçü kurutulmuş kekik

1 ölçü taze öğütülmüş karabiber

1 ölçü kimyon

5 ölçü toz kırmızı biber

1 ölçü öğütülmüş beyaz biber

1/2 ölçü acı kırmızı biber

1/2 ölçü öğütülmüş kereviz tohumu (isteğe bağlıdır ama oldukça güzel bir aroma verir)

1 ölçü deniz tuzu

Tüm malzemeleri bir kavanoza koyarak ağzını kapatın ve sallayarak karıştırın. Kavanoz içerisinde diğer baharatların yanında muhafaza edebilirsiniz.

Ketojenik beslenme nedir? Ketojenik beslenmede neler tüketilir? Ketojenik beslenme nedir? Ketojenik beslenmede neler tüketilir?