Kan vermenin faydaları nelerdir? Kan vermenin zararı var mı?

Kan vermenin ruh ve beden sağlığına ne gibi faydaları var? Kan vermenin bilinen bir zararı var mı?

Sağlık 05.12.2020 - 13:59 05.12.2020 - 13:59

Kan vermenin başkalarına olduğu kadar kişinin kendi sağlığı için de birçok faydası vardır. kan veren sağlıklı bir insanın kan yapan hücreleri yenilenir ve bağışıklık sistemi güçlenir. Kan vermenin herhangi bir zararı olmadığı gibi bağış yapan kişi kendini daha güçlü,dinç ve mutlu hisseder. 18-50 yaş aralığında olan ve 50 kilonun üzerindeki sağlıklı her birey kan verebilir.

Yılda 4 Kez Kan Verilmeli

Hemoglobin değeri yüksek olan kişilerin tedavilerinden bir tanesi de kan vermektir. Hemoglobin değeri 14'ün üzerine çıkan hastalar yılda 4 kez kan bağışında bulunduklarında bu hastalıktan daha hızlı kurtulabiliyor.

Enfeksiyona Karşı Etkili

Kan veren kişinin tüm kan hücreleri yeniden uyarılacağı için vücudun enfeksiyonlara karşı direnç halinde olacağı belirtilirken sağlıklı bireylerin, 3 ayda bir kan bağışında bulunmaları öneriliyor.

Kan Vermek Psikolojiyi Nasıl Etkiler?

Yapılan araştırmalara göre kan vermek stresi azaltıp yorgunluk ve huzursuzluk hissini ortadan kaldırıyor. Kan veren kişinin ihtiyaç sahiplerine yardım etmesi, kendini daha mutlu hissetmesinin yanı sıra vücudunun yenilenmiş olması direncini ve gücünü arttıracağı için psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

Diğer Faydaları Nelerdir?

-Kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde 90 oranında azaltıyor.

-Kemik iliğinin yağlanmasını önler

-Kanda bulunan yüksek yağ oranını düşürür

-Yüksek tansiyona iyi gelir

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@