banner5

11.02.2020, 18:33

Kanal İstanbul Projesi & Türk Boğazlarına Hakimiyet Meselesi -III- Kanal Açma Mecburiyetinin Doğuş Nedenleri -I-

KANAL İSTABUL PROJESİ & TÜRK BOĞAZLARINA HÂKİMİYET MESELESİ  -III-

Kanal Açma Mecburiyetinin Doğuş Nedenleri -I-

Daha önceki iki makalemizde Montrö Boğazlar Sözleşmesi (MBS) ile Türkiye’nin hak ve yükümlülüklerini tartışmıştık. Esasen Türkiye’nin kimsenin boğazlardan geçişini engellemek gibi bir niyeti yoktur. Zaten Uluslararası hukuka göre ülke toprakları içinde sayılan kara suları ve bitişik deniz bölgesinden serbest geçiş hakkı bulunmaktadır. Hiçbir ülke savaş zamanları haricinde yabancı gemilerin geçişine mani olmamaktadır. Türkiye’nin açacağı kanal bu düşüncenin devamı mahiyetinde olacaktır. Kanal Projesi boğazlardan farklı olarak uluslararası hukukta “kanal” kavramı iki deniz alanını birleştiren ve insan yapımı su yolunu ifade etmek için kullanılır. Kanallar, devletin kara ülkesinin (topraklarının) kazılarak açılması sonucu oluştuğundan kanal üzerinde devletin yetkileri tamdır. Bununla birlikte, Kanal İstanbul projesinin inşası, Türk Boğazları’ndan geçişi tamamen ortadan kaldıracak şekilde değil, sadece İstanbul Boğaz kısmını by-pass edilmek suretiyle planlandığından, Montrö Sözleşmesi’nce öngörülen kurallar uygulanmaya devam edecektir. Nitekim boğazlardan geçiş kavramı Marmara Denizini’de kapsadığından statü aynen devam edecektir. Ayrıca hatırlatmak gerekir ki, Montrö Sözleşmesi sadece boğazlardan geçişi değil, Karadeniz’e kıyısı olmayan devletler için Karadeniz’de kalışı da süre ve tonaj bakımından sınırlamaktadır. Türk Boğazları ve Kanal İstanbul kullanılmak suretiyle yapılan geçişte de bu sınırlamalar varlıklarını devam ettirecektir. Sonuç olarak, Kanal İstanbul projesinin Montrö Sözleşmesi’ne halel getirmeyeceği, mevcut şartlarda Montrö’nün öngördüğü rejimin Karadeniz’e kıyısı olan devletlerin ve Türkiye’nin lehine olduğu ve Türkiye titizlikle ve şeffaflıkla uygulamaya devam ettiği müddetçe bu Sözleşme’nin geçerliliğini artıracağı belirtilebilir.

MBS hükümleri aşağı yukarı kara sularından transit geçiş hakkı gibi hak ve yükümlülükler vermektedir. Ancak MBS’nin yapıldığı 1936’dan bu güne geçen 84 senede teknolojik alt yapı değişmiş, geçen gemi sayısı 20 kat artmış. Tonajlar 30 – 40 kat büyümüş gemilerin boyları 500 - 600 metreyi geçmiştir. Montrö Sözleşmesini uygulamak imkânsız hale gelmiştir. Türkiye’nin çabası boğazlardan geçişi engellemek değil aksine yeryüzü kaynaklarını yeryüzünün verdiği imkânları insanlığın ortak yararına kullanmaktır. Teknolojik gelişmeler bu yararı faydalı bir şekilde kullanmayı engelleyecek boyuta gelmiştir. Ancak bu gün teknolojinin bize bahşettiği imkânlar bu geçişi insanlığın ortak yararına kullanma fırsatını da doğurmuştur. İşte bu düşünceden hareketle kanal açılmasına sebep olan teknolojik gelişmeleri ve MBS’yi imkânsız hale geliş ile alakalı birkaç örnek vererek konuyu açalım.

İstanbul Boğazı Deniz Trafiği Durumu (2020)

Aşağıda resimlerde görüldüğü gibi boğaz trafiği örümcek ağı haline gelmiştir. Her an can ve mal kaybına sebep olacak kazalar beklenebilir.

Boğazın En Keskin Dönüş Noktası: 80 Derece

Boğazın En Dar Dönüş Noktası: 698 metre

Gemi Boylarının 500 – 600 metreye ulaşmıştır. Yukarıda resimlerde görüldüğü üzere yılan gibi kıvrılan yer yer 90 dereceyi bulan oldukça dar ve akıntılı bir deniz yolunda mahşer yeri gibi gemi kalabalığı içinde nasıl gidecektir.

Bundan sonraki yazımızda İstanbul Boğazında gerçekleşen deniz kazalarını ele alarak MBS’nin nasıl tükendiğini izah etmeye devam edeceğiz.

Selam ve Dua ile Allah’a emanet olunuz!..

Yorumlar (3)
SECİH BAŞARAN 13 ay önce
ANALİZLER İÇİN TEŞEKKÜRLER! BÖYLE BİR ANALİZİ TV LERDE GÖREMEDİK. YAPARIM/YAPTIRMAM EKSENİNDE TARTIŞILDI. BU KONUDA BİLE KUTUPLAŞMA ETKİSİNİ GÖSTERDİ. SÖZÜM ONA RANT VE MÖNTRÖ İLE KANALA KARŞI ÇIKANLAR NE HİKMETSE RANT KENDİLERİNE OLUNCA İYİ, SURİYE SINIRINDAKİ GELİŞMELERE GÖSTERMEDİKLERİ TEPKİYİ BOĞAZDAKİ BİR İHTİMAL İLE ÜLKEYİ AYAĞA KALDIRIYORLAR, YOKSA GÜNEY SINIRLARIMIZI GÖZDENMİ ÇIKARDILAR. GÜNEYDEKİ SINIRLARIMIZ 7 YILDIR TACİZ EDİLİYOR, NAMLULAR ÜLKEMİZE ÇEVRİLMİŞ, MEVZİLER, HENDEKLER KAZILMIŞKEN. SAMİMİ DEĞİLLER HATTA SAMİMİYET ÖTESİ GAFLET VEYA HIYANET. RANT YARATMAK ZATEN İKTİDARIN GÖREVLERİNDEN, RANT EKONOMİ DEMEKTİR ODA İŞ VE AŞ. BURDA ÖBEMLİ HUSUS RANTIN PAYLAŞIMI, RANT MAALESEF BU DÜZEN/SİSTEM NEDENİYLE HİÇBİR ZAMAN HALKA VERİLMEDİ, BU DÜNYADA DA BÖYLE, SİSTEM MESELESİ. ZENGİNLER SERVETİNİ KATLARKEN HALK YOKSULLAŞIYOR. ARADAKİ MAKAS DEVAMLI AÇILIYOR. BAHSETTİĞİNİZ GİBİ BOĞAZDAKİ TEHLİKEYİ ÖNLEMEK İÇİN KANLALIN YAPILMASI ZARURET. BU KUŞKUSUZ AYRICA ŞEHİRİÇİ DENİZ TRAFİĞİ PAYI ÇOK AZ OLMASINA RAĞMEN DENİZDE TRAFİK TONAJLI GEÇİŞLERDEN DOLAYI AKSIYOR. ŞEHİRİÇİ DENİZ SEFERLERİNİ ARTIRMAK İÇİN KANAL AYRICA ÖNEMLİ.
SECİH BAŞARAN 13 ay önce
KANALİSTANBUL ÖNEMLİ, DAHA ÖNEMLİ VE ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK BİR ŞEKİLDE İNŞA EDERSEK HESAPLANANDAN DAHA BÜYÜK BİR GELİR ELDE ETMEK MÜMKÜN. YILLARDIR BOĞAZDAN ELEKTRİK ÜRETMEKTEN BAHSEDİLİR. ÇÜNKÜ BOĞAZDAN ÇOK BÜYÜK BİR AKINTI VAR. EĞER KANALI ELEKTRİK ÜRETECEK ŞEKİLDE İNŞA EDERSEK BURDAN ELEKTRİK ÜRETMEK MÜMKÜN, BÖYLECE YENİLEBİLİR ENERJİ PAYI ARTMIŞ OLUR. GELİR DIŞINDA ÇEVREYE VE İSTANBULA BÜYÜK BİR KAZANIM. KARADENİZDEN, MARMARA DENİZİNE 30 CM LİK Bİ MEYİL VAR. BU MEYİL VE AKINTI ETKİSİ VE DALGA YARATACAK ŞEKİLDE YAPILACAK BİR İNŞAAT SONUNDA BÜYÜK ÇAPLI BİR ELEKTRİK ÜRETMEK MÜMKÜN.
SECİH BAŞARAN 13 ay önce
KANALİSTANBUL İNŞAATI BAŞLARSA ÇOK ÖNEMLİ VE ÇOK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR HUSUS VAR!!!! İŞÇİ ÖLÜMLERİ!!!! PANAMA KANALI YAPILIRKEN 27 600 KİŞİ ÖLMÜŞ!!! ÇOK BÜYÜK BİR RAKAM. BUNA ÇOK DİKKAT ETMELİYİZ. BU KONUYU DİKKATE ALIP YAPMA MODELİNİ ONA GÖRE SEÇMELİYİZ. PANAMA KANALI 80 KM BİZİM KANAL YARISI, MANTIĞA GÖRE 13000 CAN KAYBI OLUR. ORDAKİ CAN KAYIPLARININ NEDENİ OLAN TOPRAK KAYMASINI HESAPLAYIP TEDBİRLİ BİR ŞEKİLDE İLE BAŞLAMALI. İSTANBUL HAVAALINI İNŞAATINDA BİLE ÖLENLERİN ÇOK OLDUĞU GÜNDEME GETİRİLDİ. AYRICA İŞKAZALARINDA ACI BİR TECRÜBE VE SABIKAMIZ MEVCUT.
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?