Kar yemek zararlı mı?

Kar yağışının başlamasıyla birçok şehir beyaza büründü. Kar topu oynamak kadar yaygın olan bir diğer eğlence ise kar yemek. Peki kar yemek ne kadar doğru? kar yemenin zararı var mı?

Sağlık 17.01.2021 - 22:54 17.01.2021 - 22:54 Bülent Deniz

Sakarya Altınova Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Elaldı, kar yemenin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Kar yemenin başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere, zehirlenme, mide ve bağırsak enfeksiyonları gibi bir çok hastalığa davetiye çıkardığını vurgulayan Ealadı, “Türk toplumunda kar yeme alışkanlığı var.

Ancak bu sağlık açısından son derece mahzurlu. Özellikle yerleşim birimleri içerisine düşen kar kesinlikle ama kesinlikle yenmemesi gerekir. Çünkü kar yağarken havadaki tüm partikül, duman ve ne kadar kirlilik unsuru varsa onlara yapışarak yere iniyor.

Şehirlerdeki başka bir tehlikenin de kedi, köpek gibi hayvanların dışkılarının kara bulaşabileceğini, bununda iç organları tahrip eden kist hastalığına sebep olabileceğinin altını çizen Elaldı, “Yerleşim birimlerine düşen kar kesinlikle yenmemeli. Bazı bölgelerde kara pekmez katılıp yeniliyor.

Bu da çok sağlıksız. En doğrusu ister yerleşim bölgelerinde olsun, ister kırsal bölgelerde olsun kar yememek gerekiyor. Eğer su sıkıntısı varsa kar iyice kaynatılarak elde edilen su kullanılabilir.” bilgisini veriyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@