Kars’ın turistik yerleri

Kars'ın turistik yerleri. Kars'ın tarihi ve doğal güzellikleri.

Yaşam 23.06.2021 - 11:43 23.06.2021 - 11:43 Bülent Deniz

Doğu seyahatlerinin vazgeçilmez rotalarından olan Kars sizin için çok farklı deneyimler sunabiliyor. Yazı ve kışı ayrı güzellikte olan ilimizde birçok tarihi mekân, birçok aktivite sizleri bekliyor. Elbette ki Kars tatili için öyle bir gün yeterli olmayacaktır. Oldukça yorulacağınız gezinizde gün sonunda dinlenebilmeniz için Kars otelleri sizleri bekliyor olacak. 

Karsa Ulaşım

Doğu Ekspresi İle Karsa Ulaşım

Türkiye’nin bir ucundaki ilimiz olan Karsa ulaşmak için çeşitli yollar mevcuttur. Bunlardan özellikle gençler arasında en popüler olanı Doğu Ekspresiyle Karsa ulaşım sağlamaktır. Doğu ekspresi Ankara ile Kars arasında her gün sefer düzenlemektedir. Kars garında trenden indiğinizde konaklama için çok uzağa gitmenize gerek yoktur. Tren garına yürüme mesafesinde uygun fiyatlı otel bulabilirsiniz. Kars seyahati bir kaç günlük olsa dahi valizinizi kalın kazaklarla doldurduğunuzdan elinizde ağırlıkla yürümek istemeyebilirsiniz. Bunun için tren garının yakınındaki gümrük taksi durağından çağıracağınız bir taksiyle konaklayacağınız otele daha konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Kars otel fiyatları fiyat-performans açısından incelendiğinde birçok turistik bölgeye göre oldukça uygun düzeydedir.

Havayolu ile Karsa Ulaşım

Ulaşım için bir diğer seçenek ise hava yoludur. Ancak uçak biletinizi bir hafta önceden almanızda fayda var. Bu sayede ortalama 300 TL ye bilet bulabilirsiniz. Kars Harakani Havaalanı merkeze 8-10 km uzaklıktadır. 
Kars Merkezdeki Tarihi Mekânlar 

Karsta eski Osmanlı ve Rus mimarisinin izlerini taşıyan birçok yapı vardır. Bu yapıların kimisi otel, kimisi müze, kimisi cami, kimisi devlet binası olarak hala kullanılmaktadır. Bu yapılardan bazıları şunlardır; 

Beylerbeyi Sarayı
Cheltikov Binası
Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı
Serka Binası
Eski Öğretmen Evi
Defterdarlık Binası
İl Genel Meclis Binası
Fethiye Camii
Kümbet Camii(Havariler Kilisesi)
Kars Kalesi
Taş Köprü
Kars Müzesi
Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi
Ebul Hasan Harakani Türbesi
Topçuoğlu Hamamı

Yukarıda listelenen tarihi ve kültürel yapıların tümü şehir merkezindedir. Kars merkezde konaklayabileceğiniz birçok otel ve pansiyon mevcuttur. 

Kars Çevresindeki Doğal ve Tarihi Güzellikler

Karsa seyahat etmişseniz muhakkak merkezden biraz uzaklaşıp Ani harabeleri, Sarıkamış, Boğatepe köyü Peynir Müzesi, Çıldır Gölü, Kuyucuk kuş cennetini görmelisiniz. Buralara ulaşımı Kars merkezden kiralayacağınız araç ile sağlayabilirsiniz. Seyahatinizden önce konaklayacağınız otel ile görüşürseniz sizin için araç kiralama işini halledebilirler. Araç kiralama firmaları ile anlaşmaları olan Kars otelleri mevcuttur. Bu size seyahatinizde ekstra kolaylık sağlayacaktır. Eğer seyahatiniz kış mevsiminde ise kiraladığınız aracın bütün tekerlerinin kış lastiği olup olmadığına dikkat edin. Bir de son model arabalar beklememek lazım orta segmentte araçları bir tık yüksek fiyata kiralarsınız. 

Sarıkamış 

Sarıkamış Kars merkeze 57 km mesafede bulunmaktadır. Doğu ekspresi ile ulaşım sağlayacaksanız Sarıkamış tren garında inebilirsiniz. 

Ani Harabeleri

Ani harabeleri Türkiye’nin Ermenistan sınırında bulunmaktadır. Arpaçay’ın diğer tarafı Ermenistan’dır. O kadar yakındır ki bu tarafta biri hapşırsa Ermenistan’dan çok yaşa derler. 

Çıldır Gölü

Çıldır Gölünde karlar erimeye başlamadan giderseniz eğer kızaklarla gezi yapabilirsiniz. Yaz mevsiminde ziyaret edecekseniz eğer gölde kanolarla gezintiye çıkabilirsiniz. 

Boğatepe Köyü

Karsın meşhur gravyer ve kaşar peynirinin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız Boğatepe köyünü ziyaret etmelisiniz. Peynir müzesinde peynirin tarihini, üretim yerlerinde ise nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. 

Kuyucuk Gölü/Kuş Cenneti

Kuyucuk gölü ise kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalsa da koruma altına alındıktan sonra yeniden kuşların göç rotasında yerini almayı başarmıştır. Belgesel çekenler ve kuş gözlemcilerini tatmin edecek sayılı göllerden biridir Kuyucuk gölü.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@