Kasım Süleymani suikastına bir de böyle bakın!

Program yapımcısı Muhammet binici, ABD'nin Kasım Süleymani suikastı arkasında yatan olayları farklı bir bakış açısıyla değerlendiren bir yazı kaleme aldı.

Gündem 11.01.2020 - 15:50 11.01.2020 - 15:50

İran'ın dış politikada ABD ile ortaklaşa bir uyum içinde olduğunu, Kasım Süleymani'nin İran yönetimi içindeki hizipler arası güç paylaşımı mücadelesi yüzünden ABD'ye bilerek vurdurduğunu, ABD üslerinin zaten boşalacağını, kalan kısımlarının Irak'a bırakmamak için ABD'nin İran'ı bilerek vurdurduğunu belirten Binici dikkast çeken ifadelerde bulundu.

İşte Binici'nin o yazısı:

ABD, İran ile yaptığı nükleer anlaşmayı iptal edip uyguladığı ambargoyu genişletme kararı aldıktan sonra geçtiğimiz sene İran Ordusunu, Devrim Muhafızlarını, Kudüs Gücünü ve bir takım devlet adamlarını terörist ilan edip eşkıyalar listesine aldıktan sonra ekonomik baskı altında sıkılan İran halkını isyana teşvik etmek için halk ayaklanmalarını organize etti.

İran’ın ABD’nin bu yaptırım kararlarına karşı herhangi bir cevap vermek için teşebbüse geçtiğini bu güne kadar göremedik. İran devlet adamlarının boş gevezelikten başka bir şey ifade etmeyen İran halkının gözünü boyayan tehditlerinden başka da bir şey işitmedik.

‘İran’ın ABD’nin ağır yaptırımlarına karşı kendi halkını korumak ve bölge halklarının huzur ve güvenini sağlamak içinde bir adım attığını da görmedik. Tam tersine Sünni Şii çatışmalarında Müslüman kanının dökülmesi, ABD yaptırımları altında inim inleyen halkının sesine kulak vermemesi tam tersine ABD ile birlikte kayıkçı kavgası yaptığı izlenimini vermektedir.’

ABD’nin İran ordusunu terörist ilan ettikten sonra İran’ın bölgede terörizmi organize eden CIA ve MOSSAD ajanlarından bir tanesini yakalayıp ibreti âlem için yargıladığını ve cezalandırdığını da görmedik. Bunların bütün husumeti kendi halklarına ve Sünni halklaradır.

Aslında temel felsefe şudur; “Müslümanlar ölsün de hangi taraftan ölürse ölsün”

Son Kasım Süleymani’nin vurulması hadisesine baktığımız zaman şu hadisler gerçekleşmiştir. Trump demiştir ki; İran’ın mukabelesi orantılı olsun. Mademki İran halkının gazını alacaksınız kabul edemeyeceğimiz bir tepki göstermeyin! Bunun karşılığında İran ne yapmıştır?

ABD’nin Irak’taki askeri üssünü vuracağını söylemiş saldırıdan hemen önce Irak Cumhurbaşkanını arayarak bölgenin boşaltılmasını istemiştir. Makamında ABD’nin izniyle oturan bir Cumhurbaşkanının bunu anında ABD’ye iletmemesi mümkün müdür? İkinci nokta ise Kasım Süleymani’nin yerini telefon görüşmesinden tespit eden ABD istihbaratı, İran Irak görüşmesini yine aynı echelon sistemiye anında öğrenmez miydi? İnsanın aklına şu geliyor. ABD Irak’taki üslerini boşaltıp çekip gidecekti. Bu askeri üsleri Irak ordusuna bırakmak istemiyordu. İran’a vurdurarak yıkım masraflarını İran’a yüklemiştir Böylelikle ABD bir sapan taşı ile birkaç kuş vurmuştur. Böylece ABD’ye büyük hasar verdirdiğini söyleyen İran yönetimi hem İran halkını aldatmış hem de ABD ile birlikte hareket ettiğini göstermiştir.

Bunun böyle olduğunu nereden anlıyoruz? Irak’taki ABD üslerinin vurulduğu gece İran haber ajansları ABD üssünün vurduklarını ve 80 ABD askerini öldürdüklerini söylediler. İran, üsleri vurur vurmaz bu kadar ABD askerinin öldüğünü hangi istihbarat kaynaklarından öğrenmiştir. Hangi hedef tespit sistemleri kullanılmıştır? Kim ölenleri gidip yerinde tespit etmiştir. Gecenin zifiri karanlığında göz gözü görmediği bir ortamda 80 cesedi kim saymıştır? Ve neden seksen bir değildir? Bütün bu veriler gösteriyor ki İran yönetiminin vazifesi Sünni ve Şii Müslümanları birbirine vurdurarak katletmektir.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@