Kasım Süleymani'ye suikast girişimi

İran Devrim Muhafızları'nın ülke dışındaki operasyonlarını yöneten Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'ye yönelik suikast girişiminin önlendiği açıklandı.

Dünya 03.10.2019 - 19:00 03.10.2019 - 19:00

Devrim Muhafızları İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hüseyin Taib, yakalananların kimliklerini ve uyruklarını açıklamazken, suikast girişiminin bir grup terörist tarafından birkaç yıldır planlandığını söyledi. 

'500 KİLO PATLAYICI KOYACAKLARDI'

Buna göre Süleymani'nin kendi memleketi olan güneydoğudaki Kirman'da her yıl olduğu gibi Muharrem törenine katılması beklendiğinden, törenin düzenleneceği toplantı salonuna 500 kilo patlayıcı yerleştirilmesi planlanmıştı. Ancak tertipçiler bu operasyonu gerçekleştiremeden yakalanarak tutuklandı. 

'DİNİ SAVAŞ ÇIKARMAYA ÇALIŞACAKLARDI'

"İran'da güvenliği sekteye uğratmak ya da Devrim Muhafızları üslerine zarar vermekte başarısızlığa uğrayan düşman, çaresizlik içinde Generel Süleymani'yi kendi memleketi Kirman'da vurmaya yönelik geniş çaplı komplo kurdu" diyen Taib, 'amacın İran içinde dini savaş çıkarmak olduğunu' dile getirdi. 

'NASRALLAH İLE İSRAİL SUİKASTINDAN NASIL KURTULDUK?'

Taib’in açıklamasından iki gün önce İran devlet televizyonu Süleymani'nin Kudüs Gücü Komutanlığına geldiği 1999'dan beri verdiği ilk geniş çaplı röportajı yayımladı. İsrail'in 2006'daki 34 günlük saldırısı boyunca Lübnan'da bulunduğunu belirten İranlı komutan, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile birlikte İsrail'in insansız hava aracıyla suikast girişiminden nasıl kılpayı kurtulduklarını da anlattı.

Hamaney'in ofisinin medya servisinin çıkardığı El Mesir dergisi de Süleymani-Nasrallah röportajına yer verdi. Bu vesileyle Hamaney, Süleymani ve Nasrallah ile birlikte poz da verdi. 

'İRAN HİYERARŞİSİNİN EN TEPESİNDE'

İsrail'in bazı medya organları, bunları, Süleymani'nin Hamaney'in yanında İran hiyerarşinin en tepesine yerleştirilmesi olarak değerlendirdi. 

İran Devrim Muhafızları, son yıllarda bir dizi saldırının hedefi oldu. Şubat 2019'da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 24'ten fazla Muhafız ölürken, Tahran bu saldırılardan Suudi liderliğindeki blok, İsrail ve ABD'yi sorumlu tutuyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@