“Kazanacağımıza İnandık”*

Genç spor yazarı Mert Cengiz, Fenerbahçe'nin Süper Lig'in 2.haftasında karşılaştığı Antalyaspor maçını değerlendirdi. İşte o yazı...

Spor 23.08.2021 - 22:04 23.08.2021 - 22:08

Genç yazar Mert Cengiz, Fenerbahçe'nin dün akşam 2-1 kazandığı FTA Antalyaspor maçını değerlendirdi.

İşte o yazı:

Bu sezon taraftarın karşısına ilk kez çıkan Fenerbahçe, gün geçtikçe artan sakatlıklar ve özellikle ön bölgedeki eksiklere rağmen gerek kadro kalitesi gerek Antalyaspor'un formsuz ve hazır olmayışından dolayı maça kağıt üzerinde net favori olarak başladı.

Henüz maçın ilk dakikasında kalesinde büyük bir tehlike atlatan sarı lacivertlilerde özellikle maçın ilk 15 dakikasında konsantrasyon bozukluğu ve pozisyon almada sıkıntı yaşanması savunmada bireysel hatalara yol açtı. Buna karşın baskıyı önde kuran, en ön bölgede dört oyuncuyla rakibi markaja alan ev sahibi ekip  oyunu kontrol altına almakta gecikmedi ve ilk yarının genelinde oyunu rakip yarı sahada oynayan ve rakibe pek fırsat vermeyen bir Fenerbahçe izledik.

Ancak hücumda yaratıcı paslarıyla savunmanın kilidini açabilen Pelkas, Zajc, İrfan ve Mesut gibi oyuncuların yokluğunda hucümda efektiflik sağlamaktan oldukça uzaktı.  Muhammed ve Osayi gibi kanat özellikli oyuncuların sahada olmasıyla, oyunu sadece rakip sahada oynamakla kalan, rakip kalede fazla tehlike yaratamayan bir Fenerbahçe mevcuttu. Bu durumda dikkatler doğal olarak Sosa'nın üzerinde olsa da, Samatta'nın alışılmış kötü performansı, Osayi'nin oyunu okumakta zorluk çekmesi ve partneri Gustavo'nun hücumdaki zayıflığı Sosa'nın da pek varlık gösterememesine neden oldu ve soyunma odasına 0-0 lık eşitlikle gidildi.

İkinci yarının başlarında da mücadele aynı seyirle ilerlerken savunmada üzerine koyan bir Fenerbahçe izledik. Szalai'nin iyi oyunun yanında Min Jae ve Tisserand'ın da artan performansı hava topları ve ikili mücadele de üstünlük getirdi. 64. dakikada Mesut, Zajc ve Enner'in oyuna dahil olmasıyla ev sahibi iyice rakip sahaya yığıldı ve oyunu tek kale oynamaya başladı.

Mücadele 0-0 devam ederken Ferdi'nin yerine Serdar Aziz'in oyuna alınması birçok kişi tarafından şaşkınlıkla karşılansa da doğru bir hamle olduğunu düşünüyorum. Savunmada hava toplarında ezici üstünlük sağlayan Fenerbahçe, aynı üstünlüğü hücumda sağlayamıyordu. Oyuna Serdar'ın dahil olmasıyla daha fazla öne çıkan Szalai hava toplarında ön bölgede de etkili oldu ve son bölümde daha da fazla pozisyon izledik. Genç oyuncu Arda değişikliği de dahil olmak üzere geçen hafta olduğu gibi bu haftaki değişikliklerin de gayet yerinde ve akıllıca olduğunu düşünüyorum.

Son bölümde Fenerbahçe kalesinde yaşanan tehlikenin ardından Arda'nın Zajc'a yapmış olduğu asist de çok değerli ve mutluluk verici. Son dakika yakaladığı kontrayla Mesut-Valencia işbirliğiyle fişi çeken Fenerbahçe'de genel tabloya baktığımızda şunu görmekteyiz ki; Pereira'nın getirdiği yeni formasyonla sahanın neredeyse yüzde yüzünü kullanan, maç boyu aynı disipline sadık kalan, önde basan, yorulmayan ve o kadar eksiğe rağmen göze hoş gelen futbol oynamaya çalışan bir takım izliyoruz. Bence en önemlisi bu ve bu zorlu iki haftadan da galibiyet çıkartıp sezona galibiyetlerle başlamak çok değerli.

*Bugün başlığa da taşıdığımız nokta Vitor Pereira’nın basın toplantısında söylediği, gol konusunda geç kalsak bile kazanacağımızı biliyorduk, buna inandık ve mücadele ettik sözleri oldu. Bu husus geçtiğimiz sene Fenerbahçe’nin mental anlamda yakalamada çok çok zorlandığı bir eşikti. Bundan sonraki süreçte bu karakterin sahaya yansıtabilmesi, Fenerbahçe için başka seviyelerin ve başarıların habercisi olacaktır.   

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@