Kırışıklıklara çözüm bulundu

Kozmetiklerle "güzelleştirilen" ciltlerde, sorunlar daha sonraları ortaya çıkıyor. Katkısız maddelerden uzak doğal yollardan bakım yapılan bir cilt ise her zaman geleceğe "yatırım" yapmış oluyor.

Sağlık 18.08.2008 - 07:34 18.08.2008 - 07:34 Bülent Deniz

Yapılan bir araştırma sonucunda kozmetiklerde, 800’den fazla zararlı kimyevî madde bulunduğu ortaya çıkmış. Bu bilgiler toplumda yayıldıkça insanlar doğal olanın peşinde koşuyor. Bizler de tabiatın sunduğu güzellik ve sağlık nimetlerinin içine daldıkça, her geçen gün yeni bilgilerle çıkıyoruz. Herşeyi "bilerek" hayata geçiriyoruz. Örneğin çağlardan bu yana var olan zeytinyağının sadece besin olarak değil güzellikle önemli bir ilişkisi olduğunu artık biliyoruz.. Kırışıklıkları önleyen, deriyi yumuşatan ve saçları gürleştiren yeni şifalı bitkileri keşfediyoruz. Yüzyıllar önce kullanılan ama bugün maalesef insanoğlunun belllek kaybı nedeniyle unutulan bir doğal bakım ürünündeki gençlik iksirinin sırrını çözüyoruz. Bir mucizevi yağın, saçların kendi renginde kalmasını nasıl sağladığını anlıyoruz. Bitkisel ve doğal olan bir çok ürünün, antik dönemlerden bu yana güzellikle arasında yakın bir ilişki kurulduğunu , eski belgelerden öğreniyoruz. 
Kökleri, gövdeleri, yaprakları ve tohumlarııyla birlikte her bitki, her doğal besin şifa deposu ama inanılmaz bir güzellik aracı.. Örneğin ısırgan otunun insanın tenini yakan o tüylerinde yer alan "formik asit" saç derisinin doğal dengesini koruyor. Et yemeklerine de ilave edip, lezzet kattığmız biberiye mükemmel bir güzelleştirici. Kekiğin saça kazandırdığı sadece parlaklık değil. Saç diplerini uyardığı, tellerine canlılık verdiği kullananların deneyimlemeleri ile her geçen gün ortaya çıkıyor.

Doğanın "gündem"i her zaman gerçek olandan yana… Tabiattaki otlar, şifalı yağlar, doğal ürünler ve bitki özleri gibi "doğal nimet" sağlık verdiği, cilt üzerinde iyi etkiler bıraktığı, kırışıklıkları önlediği, kaşı-kirpiği gürleştirdiği, sarkık bölgeyi gerginleştirdiği, dökülen saçı kuvvetlendirdiği için yüzyıllardır insanoğlunun "gündeminden" hiç ayrılmamış. Bugün ise artık maalasef doğaya yeterince önem verilmediği bir zamanda kıymeti anlaşılmış. Doğanın belki de bize ceza olarak nimetlerinin gittikçe azalttığı bir dönemde insanlar gençlik sırlarını tabiatın içinde aramaya başlamış. Size bu kez, doğadan keşfedilen bazı güzellik sırlarını ve her zaman kullanacağınız ipuçlarını aktarmak istiyorum:

Kırışıklıklar için kayısı yağı tam bir doğal nimet 

En önemli özelliği tüm ciltlere uygun olmas!. Kayısını çekirdeğinden elde edilen kayısı yağı, A vitamini içerdiği için cilde bir çok yarar sağlıyor. Öncelikle nemlendiriyor. Doğal bir canlılık ve parlaklık kazandırıyor. Aynıca gençlerde oluşan akneleri de temizliyor.. İçinde kalsiyum, magnezyum, karotin ve betakaroten maddeleri de yer alıyor. Bu özelliklerinden dolayı kırışıklıkları azaltıyor. Kuru ciltli olanlar, günde bir defa deriye kayısı yağı sürdüğünde çok iyi sonuç alır. Yağlı ciltler için haftada bir yeterli.. Cilt için harikalar yaratan bu doğal ürünü evde mutlaka bulundurun.

Limon şahane bir güzelleştirici 

Limon+yoğurt: Bir kaç damla limon ve bir kahve fincanı yoğurdun gençlik verdiğini biliyor muydunuz? (Gece yatmadan önce yapın) Yüzünüzü iyice temizledikten sonra, yağlı yoğurdun üzerine 5 damla limon suyu ilave edip iyice karıştırın. Bunu güzelce sürün yüzünüze. Karışım 15 veya 20 dakika kalsın. Yalnız unutmayın, bu maske dudaklarınıza gelmesin. Yıkadıktan sonra uyuyabilirsiniz. Sabah kalktığınızda cildinizdeki güzelliği farkedeceksiniz.

Limon+bal: Bu iki karışımla da teniniz pürüzsüz görünebilir. Özellikle kuru ve çatlak ciltler için çok iyi. Bir küçük kaseye bir miktar limon sıkın. (iki küçük çorba kaşığı olabilir) Sonra içine iki çorba kaşığı bal ekleyin. Çok az yanan ocakta ısıtın. Soğuttuktan sonra cilde sürün. 15-20 dakika kalsın. Ardından yıkayın. Aynadaki görünümünüzden memnun kalacaksınız.

Üzüm taneleri cildi çok iyi temizliyor 

Güzel bir cilt adına insanlar her şeyi yapmaya hazır. Ama dediğimiz gibi bunun için artık emek harcarken doğal ve bitkisel olana yöneliyorlar . Düzenli olarak doğanın nimetlerinden faydalanırsanız, çok güzel bir cilt onun size özel "armağanı" olacaktır. Size önce cilt temizliğinin doğal bazı yöntemlerinden söz etmek isterim. Kirli ten doğal bir ürünü ya da maskeyi yüzeyde bırakır, derinlere salmaz.. Temiz olmayan bir cilt dışarıya ışıltı vermez. Her zaman gül suyu iyi bir temizleyicidir. Ama onu biraç daha etkin kılmak için bir yol var: Bir tutam biberiyeyi, 300 miligram gül suyuna karıştırın. Ve şişeye koyup kapağını kapatarak Karanlık bir yerde iki gün bekletin. Sonra bir şişeye koyup, kapağını kapatın ve buzdolabında saklayın. Bu su ile akşamları yüzünüzü silin. Bir başka önemli yol, şimdi bol olan üzümler. Üzümün tanelerini tek tek ortadan bölün ve suyunu yüzünüzde gezdirin. 3 veya 4 tane üzüm tanesi bu işlem için yeterlidir. Kuruyunca (hemen kuruyor zaten) bu işlemi bir daha yapın ve yine kurutun, sonra yıkayın… Her sabah veya akşamları bu uygulamayı yapabiyirsiniz.

Göz altları sorunu için süper bir sebze 

Gözlerin öneminden söz edeceğim. Göz çevresindeki halka ve morluklar güzelliğin resmen katili gibi. Kimileri de yorgunluk belirtisi olarak kötü duruyor. Bu hal iyice hasta ve yaştan dan büyük gösteriyor. Bir kaç doğal ve basit yöntemi de kenara not edin: Patates sorunlu olan göz altlarınız tam bir dost diyebiliriz. Bir patatesi kabuğunu soyup rendeleyin ve gözlerinizin üzerine topak yaparak koyun. Sonra sırtüstü 15 dakika dinlenin daha sonra yıkayın. Gözaltı torbaları için bu yöntem çok iyi. Göz çevresindeki çizgiler için de bir karışım var: Bir çorba kaşığı avakado yağı, bir çorba kaşığı soya yağı ve bir çorba kaşığı badem yağını bir kapta kaşıkla çalkalayın.. Geceleri masajla göz çevrenize sürün, 15 dakika sonra yıkayın. Bu işlemi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Bitkilerle çikolata gibi ten rengi 

Son dönemde yaygınlaşan bitkisel bronzlaştırıcılar kullanım ve görünüm açısından olumlu. İçinde ne varsa doğadan elde edilmiş. Havuç, kayısı gibi bitkilerin yağları çikolota gibi bir ten sağlıyor. Ama siz evde kendiniz elde etmeye kalkmayın. Çünkü içinde sadece bunlar yok, başka bitkisel yağlar da var. O nedenle karışım oranı çok önemli. Uzman eliyle hazırlanmışı her zaman doğru olanıdır. Denize gittiğiniz zamanlarda bütün gün yandıktan sonra, akşam üzerine doğru bitkisel yağı kullandığınızda teniniz çok iyi bir çikolata renk oluşuyor. Diyelim işiniz vardı, denize gidemediniz, evin balkonunda ya da terasında da bu yağlarla bronzlaşabilirsiniz. Yalnız dikkat. saat 16.00 dan hatta 17.00 den sonra bu işlemi yapın. (Güneş cilde zararlı olduğu için her zaman gündüz saatlerini tavsiye etmekten kaçınmak gerekir. ikindi ve sonraki zamanlar güneşlenmek her vakit daha sağlıklı yoldur) Herbailumda doğal yağlardan elde edilen bronzlaştıcılar mevcut. Bir çok kadın kullanıyor ve memnun. Dilerseniz önce vücudunuzun ufak bir bölgesinde kontrol ettikten sonra, sonuç istediğiniz gibiyse tüm bedene uygularsınız.

Gençleştiren bir yağ: Köy tereyağı 

Tereyağı aslında mükemmel bir "krem" gibi biliyor musunuz? Özellekle de dudak çevresi çizgileri için. Yaşlılığı en çok gösteren yer dudak çevresi. Mimiğin fazla yapıldığı bölge olduğu için çabuk kırışıyor.. Tamamen doğal tereyağı ile bu sorunu çözebilirsiniz. (Mümkünse köyden getirtin ve tuzsuz olsun) Marketlerden adığınız tereyağı ile olmaz, sakın denemeyin. Bir kaşık tuzsuz köy tereyağı ile bir karış balı ile bir kapta ezin. Elde ettiğiniz bu karışımı dudak çevrenize sürün ve 15 dakika sonra yıkayın. Haftada bir kere düzenli olarak yapılan bu maske, dudak çevresindeki kırışıklıkları yok ediyor. Bu karışımı özellikte denize girdiğiniz günlerin akşamı evde uygulayın. Yıpranan cilde çok iyi gelir.

Zayıflamak için doğadaki bitkiler yaz güldürüyor. 

Zayıflamayı sağlayan bitkisel tozların ana malzemesi, yüzde yüz "yerli" olan ve bizim topraklarımızda yetişen doğal bitkilerden elde edilmiş. şifalı bitkiler. Herbalium Bitki merkezi’nde içinde kereviz tohumu, funda yaprağı, biberiye, yeşilçay, mate yaprağı ve kekik vs gibi doğal ot ve maddelerin tozlarının yer aldığı doğal ürün mevcut.. Yoğurtla karıştırılıp yeniyor. Vücuttaki yağları ve selülitleri eritme özelliği olduğu gibi dolaşım ve sinir sistemini çalıştırıyor. Ayrıca içinde bazı kuvvet verici bitkilerin yer almasından dolayı, zayıfladıkça güç kaybetmiyorsunuz, daha zinde oluyorsunuz.

Tabitattan bir kaç önemli ipucu 

-Buğday kuru ciltler için iyidir. Bir avuç kırılmış buğday, krem haline gelebilecek kadar mikserde karıştırılır. Yalnız miksere koymadan önce içine bir çorba kaşığı zeytinyağı katın. Elde ettiğiniz maddeyi yüzünüze sürün ve 15 dakika sonra yıkayın. Lavanta cilt temizliği için çok iyi sonuçlar yaratır. Bir çay bardağı iyi suya iki damla lavanta esansı ekleyin. Bu bardağı buzdolabında bir saat tutun. Soğuyan tonikle (pamuk yardımıyla) cildinizi silin. Cildinizdeki güzel değişiklik bir süre sonra ortaya çıkacaktır.

- Kırmızı renk demek güzellik, gençlik demek. Güzellik için "içten beslenme" önemli. Size "kırmızı" renkli yiyecekleri önermek isterim; Özellikle çilek, böğürtlen, domates mineral ve antioksidan açısından çok öneme sahip. Yaşlanmamak ve hastalanmamak için bunları sık sık tüketin.

-Isırganı hiç bir zaman ihmal etmeyelim.. Çayını için ya da tozunu yoğurtla karıştırıp yiyin. (Köylülerden tazesini satın alıp yemeğini de yapabilirsiniz) Güzellik için de etkisi çok olumlu.. Isırgan otu suyu ile hergün yıkanan yüz gergin bir hal alıyor.. Her gün bana sorularınızı içeren mailler geliyor. Elimden geldiğince yanıtlıyorum Sitemizde daha fazla bilgi var bildiğiniz gibi: www. herbalium.net. ayrıca 0216 456 64 94 nolu telefondan da sorularınızı iletebilirsiniz..

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@