Soğuk geçen kış aylarında bağışıklığımızı güçlendirmek için Fitoterapi Uzmanı Dr. Muammer Yıldız önemli tavsiyelerde bulundu.

Kış aylarında hasta olmamak için bu önlemleri almayı unutmayın
Kış mevsimi bazıları için “hastalık” anlamına gelebiliyor. Özellikle de bağışıklık sistemi zayıf olanların kış aylarında grip, soğuk algınlığı, nezle, bakteriyel zatürre, sinüzit gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor. Fitoterapi Uzmanı Dr. Muammer Yıldız, mevsimsel hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmek için nelerin yapılabileceğini sizler için anlattı…
Çoğu zaman 1-2 hafta içinde yatak istirahati ve bol sıvı alımıyla geçen grip çocuk, yaşlı ve bağışıklık sistemi düşük kişilerde dikkat edilmezse hayati tehlikelere yol açabiliyor. Gripten korunmak için bağışıklığı güçlendirmek ve bazı kişisel önlemlerin alınması gerekiyor. Bitki Araştırmacısı Dr. Muammer Yıldız bu konuda yapılması gerekenleri sıraladı…

  • Sık el yıkama alışkanlığı temas yoluyla bulaşan virüslere karşı en iyi korunma yöntemidir. Hapşırdığınızda ağzınızı elinizle kapatırsanız dokunduğunuz eşyalarda virüsler saatlerce hatta günlerce canlı kalabilir. Grip mevsiminde kalabalık ortamlardan ve hastalanmış kişilerle yakın temastan kaçının. İşiniz gereği tokalaşmak zorundaysanız ilk fırsatta ellerinizi yıkayın.

VİTAMİNİ İLAÇ OLARAK DEĞİL MEYVE VE SEBZELERDEN ALIN

Maymun çiçeğinin bulaşması kapanma gerektirmiyor Maymun çiçeğinin bulaşması kapanma gerektirmiyor
  • Bol vitamin alın. Vitaminleri ilaç olarak almak yerine koyu yeşil, kırmızı ve sarı renkteki meyve ve sebzeler tüketerek sağlayın. Özellikle turunçgiller, domates, kivi, brokoli, maydanoz gibi C vitamini kaynaklarını sofranızdan eksik etmeyin.
  • Sıcak tavuk suyu çorba hem sıvı hem de protein alımı için gayet faydalıdır. Çorbanın sıcaklığı burun ve boğaz şikayetlerini azaltır.
  • Her gün bir kase kaymağı alınmış yoğurt tüketin. Yoğurt yemenin soğuk algınlığını yüzde 25 oranında azalttığı bazı çalışmalarda gösterilmiştir.
  • Sigara ve alkol kullanıyorsanız bırakın. Bilimsel araştırmalar sigara kullananların daha sık soğuk algınlığına ve gribe yakalandıklarını göstermektedir.
  • Stres ve aşırı yorgunluk bağışıklık sistemini zayıflatan faktörlerdir.
  • Egzersiz, vücut ısısını artırarak terlemeyle birlikte vücut sıvılarınızı tazeler ve toksinlerinizi atmanızı sağlar. Düzenli egzersiz yapanlarda soğuk algınlığı ve grip daha az görülür.

BOL BOL SU İÇİN

  • Günde en az 8 bardak su için. Özellikle hastalandığınızda ılık su, zencefil, bal, limon, tarçın, adaçayı, ıhlamur, ekinezya çayı gibi içecekleri tercih edin. Süt ve sütlü içecekler vücut salgılarında koyulaşmaya neden olacağı için soğuk algınlığı veya grip durumunda içmeyin.