Kızılay başkanından açıklama! 'Görevimiz emaneti sahibine ulaştırmak'

Elazığ’da yaşanan deprem felaketinden sonra hedef alınan Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bir afet ya da milli mutluluk yaşandığında Türk milletinin ortak özelliği bütün farklılıkları bir kenara bırakarak seferber olmaktır. Biz böyle günlerimizde birlik ve beraberliğimizin en güzel halini yaşıyoruz ancak bu tabloyu hazmedemeyen çevreler provokasyonlarıyla daha da çirkinleşiyor” dedi.

Gündem 27.01.2020 - 09:47 27.01.2020 - 09:47

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türk milletinin seferber olduğu Elazığ depreminden sonra bölgedeki çalışmalarını anlattı. “Depremin haberini aldığımız andan itibaren ekiplerimiz tüm illerden yola çıkarak seferber oldu” diyen Dr. Kınık, “Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında üzerimize düşen vazifelerle ilk hasar tespit ve ihtiyaç analizi sonuçlarına göre belirlenen ihtiyaçları bölgeye ulaştırdık. Şu anda da ilgili kuruluşlar tarafından arama kurtarma faaliyetleri devam ettirilirken Kızılay olarak ise biz beslenme, barınma ve insani ihtiyaçlara destek noktasında yardımlarımızı bölgeye ulaştırıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DEPREMZEDELERE ULAŞMIŞ DURUMDAYIZ’

Üç yüz Kızılay görevlisinin sahada olduğunu belirten Başkan Kınık, şöyle konuştu:

“Malatya ve Elazığ olmak üzere iki ilimizde gıda noktasında altı bin beş yüz kişilik bir kapasite oluşturduk. İki yüz profesyonel arkadaşımız ile birlikte yüz de gönüllü olmak üzere üç yüz kişi sahada çalışıyor. Mobil mutfaklarımız, insani yardım taşımak için gönderdiğimiz araçlarımız ve haberleşme araçlarımız sahadalar. Bununla birlikte Kızılay bünyesinde faaliyet gösteren psikologlarımız da bölgede. Depremden etkilenmiş kişilere psikolojik destek veriyorlar. Valilik bünyesinde kurulmuş kriz masasında tespit edilen ihtiyaçlar, arkadaşlarımız tarafından dinamik bir şekilde 24 saat esasına göre çalışılarak karşılanıyor. Kızılay olarak şehir merkezi dışındaki köyler de olmak üzere bölgedeki ihtiyaç sahibi tüm depremzede vatandaşlarımıza ulaşmış durumdayız.”

Yaşanan deprem felaketinden sonra Türk milletinin seferber olmasını hazmedemeyen bazı çevrelerin çirkin provokasyonlara imza attığını vurgulayan Başkan Kınık, “Bir afet ya da bir mutluluk yaşandığında Türk milletinin ortak özelliği bütün farklılıkları kenara bırakarak seferber olmaktır. Biz böyle günlerimizde birlik ve beraberliğin en güzel halini yaşıyoruz. Milletimizin hiçbir mensubu bu özelliğinden vazgeçmez ancak kim olduğunu çok iyi bildiğimiz bazı gruplar milletin bu bir araya gelme durumunu hazmedemiyorlar. Neticede de yaşadığımız acılar üzerinden bile maalesef bu çirkin provokasyonu yapıyorlar. Şunu da belirtmeliyiz ki bunun Türk milletinde bir karşılığı yok” diye konuştu.

Kızılay’ın Türk milletinin kurumu olduğuna dikkat çeken Başkan Kınık sözlerine şöyle devam etti:

“Kızılay milletin verdiği bağışlarla ayakta duran milletin kurumudur. Bunu çirkin provokasyona imza atan o çevreler de çok iyi biliyor ama maalesef birlik ve beraberlik görüntümüzü hazmedemediklerinden dolayı böyle davranıyorlar. Her ne kadar toplanan vergiler nereye gidiyor dense de Kızılay için yapılan bağış kampanyaları hedef alınsa da depremin olduğu günden bu zamana 1 milyon vatandaşımız Kızılay’a ulaşarak yardım gönderdi. Bu çevrelere cevabı yine milletimizin kendisi verdi. Kızılay olarak bizim görevimiz de verilen emanetleri sahiplerine sağ sağlim ulaştırmaktır.”   

TÜRK KIZILAY'DAN DEPREMZEDELERE PSİKOSOSYAL DESTEK

Türk Kızılay, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden psikolojik olarak da etkilenen depremzedelerin içinde bulundukları durumdan en az hasarla kurtulabilmeleri için psikososyal destek hizmeti başlattı. Kızılay’ın psikososyal destek uzmanları ise bir yandan depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılarken bir yandan da ailelere psikososyal destek veriyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@