Kızılay Başkanından ikinci dalga açıklaması!

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, koronavirüste ikinci dalga ihtimaline karşı alınan önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gündem 21.06.2020 - 11:07 21.06.2020 - 11:07

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına tedavisinde kullanılan immün plazma tedavisiyle ilgili Hürriyet’te konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, 15 Mart’tan beri Türkiye genelinde 236 hastaneye 5 bin ünite plazma dağıttıklarını söyledi.

Şu anda bağış için randevu verilen 1.157 kişi olduğunu söyleyen Kınık, şu bilgileri verdi:

“6.400 kişi test aşamasında. Testleri olumlu sonuçlanırsa bu kişilerden de immün plazma alacağız. Şu anda elimizde dondurulmuş 5 bin ünite civarında immün plazma bulunuyor. Bu plazmaları eksi 25 derecede saklıyoruz. Üç yıllık ömrü olan bu plazmaları ihtiyaç halinde hastanelere iletiyoruz. Bu plazmalar olası bir yeni dalgada veya yükselişte kullanılacak. İletişime geçtiğimiz vatandaşların yüzde 95’i plazma bağışçısı olmayı kabul etti. Ancak elimizdeki stoğa rağmen insanları plazma bağışçısı olmaya davet ediyoruz.

Koronayı yenenlerden aldığımız plazmalarda antikor olduğunu biliyoruz. Ancak bir ünite plazmada ne kadar antikor olduğunu bilmiyoruz. Sağlık Bakanlığı bizim verdiğimiz plazmaları saflaştırarak doz haline getirmeye çalışıyor. Buna ‘pasif aşı’ deniliyor. Bu projenin amacı plazmanın dozunu belirleyerek ihtiyaç halinde hastanelere dozlar halinde iletmek. Böylece bir doktor hastaya kaç doz antikor verdiğini öğrenecek. Türk Kızılayı olarak bu proje için plazma temin ediyoruz.”

Koronavirüse yakalanıp iyileşen hastaların kanından toplanan ‘plazma’ adı verilen sıvı, yoğun bakımdaki COVID-19 hastalarının tedavisinde kullanılıyor. Bu uygulamaya ‘immün plazma’ tedavisi deniliyor.

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@