KKTC'ye Suriye füzesi mi düştü?

KKTC'de başkent Lefkoşa ve Girne arasındaki Taşkent köyü yakınlarına gökten düşen bir cisim sonrası patlama sesleri duyuldu. KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, "İlk bulgular patlamaya neden olan cismin niteliğinin ya patlayıcı taşıyan bir hava aracı ya da doğrudan doğruya bir patlayıcı (füze) olduğuna işaret etmektedir" dedi.

Dünya 01.07.2019 - 10:39 01.07.2019 - 10:39

KKTC'ye Suriye füzesi mi düştü?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre saat 23.30 sıralarından KKTC'nin Taşkent bölgesinde patlama meydana geldi.

Çevrede endişe yaratan patlamanın ardından bölgeye itfaiye ve sağlık ekipleri ile güvenlik güçler sevk edildi.

Can kaybı ya da yaralanan olmayan patlamanın bölgeye düşen insansız hava aracından kaynaklandığı öne sürüldü. 

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Twitter üzerinden yaptığı ilk açıklamada, "Bu akşam meydana gelen patlamaların sebebi cephanelik veya bize ait bir helikopter ve benzeri bir hava aracı değildir. Olay yerinde asker, polis ve itfaiye inceleme yapıyor." bilgisini verdi.

Olay yerine giden Özersay, buradaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, "İlk bulgular patlamaya neden olan cismin niteliğinin ya patlayıcı taşıyan bir hava aracı ya da doğrudan doğruya bir patlayıcı (füze) olduğuna işaret etmektedir. Parçalar üzerindeki yazılar ve diğer emareler kısa süre sonra tam olarak ne olduğunu anlamamıza yardımcı olacak niteliktedir." ifadesini kullandı.

Herhangi bir can kaybı veya yaralı olmadığını belirten Özersay, itfaiyenin yangını kontrol altına aldığını bildirdi.

Görgü tanıkları düşen bir cisim gördüklerini, ardından birkaç patlama sesi duyduklarını ve alevlerin yükseldiğini anlatıyor.

SURİYE FÜZESİ Mİ?

Dün gece saatlerinde KKTC'yi ayağa kaldıran patlamanın sebebinin Suriye Füzesi olduğu iddiası gündeme geldi. Ancak düşen füzenin menşeine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar