Koca: Aşı sorunu bitti, 20 yaş üstü herkes aşılanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de aşı sorununun bittiğini belirterek, Haziran ayında 20 yaş üstü herkesin aşılanacağını söyledi. Yeni süreçte ikinci dozlar dozlar yedekte tutulmayacak ve gelen 30 milyon aşı 30 milyon kişiye vurulacak.

Gündem 22.05.2021 - 10:33 22.05.2021 - 10:33 Bülent Deniz

   

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Kovid-19 salgınının seyriyle ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile gerçekleştirdiği görüşmeyi yazdı. Koca, “Türkiye’nin aşı sorunu halloldu, bu iş bitti diyebilir misiniz?” sorusuna “Bu iş bitmiştir. Sorun çözülmüştür” yanıtını verdi. Ahmet Hakan, gelen aşıların ikinci dozunun yedeklenmesi uygulamasına da artık ihtiyaç duyulmayacağını belirtti.

30 MİLYON AŞI 30 MİLYON KİŞİYE
Mayıs sonu haziran başı itibarıyla gelecek olan 30 milyon aşı için böyle bir uygulama yapılmayacağını dile getiren Ahmet Hakan, Koca’nın “30 milyon aşıyı, 30 milyon kişiye yapacağız. BioNTech’in birinci dozu, yüzde 78 oranında bir koruma sağlıyor. O korumadan yararlanacağız. Bu bizim için önemli bir kazanım olacak. Böylece yaza daha güvenli girmiş olacağız” dediğini ifade etti. İkinci doz aşının, ikinci parti aşıların gelmesiyle yapılacak, yani birinci dozu yaptırmış olanlar, temmuz ayında ikinci dozu yaptıracaklar.

İKİNCİ DOZLAR İKİNCİ PARTİYLE
“Haziranda 50 yaş üstü aşılanacak” sözünü de revize eden Bakan Koca, “Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak.” iddiasında bulundu. Hakan’ın aktardığına göre Sağlık Bakanı Koca, şöyle konuştu: ‘Sputnik ve Sinovac’la yaptığımız anlaşmalar var. Oralardan gelecek aşılar var. O aşıları da bekliyoruz. Ama bugün öyle bir noktadayız ki. Sputnik ve Sinovac hiç gelmese bile sorunumuzu çözmüş durumdayız. Aşının yaygın olarak yapılmasıyla birlikte artık kapanmadan ziyade kişisel korunmanın esas olduğu bir sürece geçeceğiz. Kişisel kontroller olacak. Kişisel koruyucu tedbirleri arttıracağız. Yasaklamaları ise azaltacağız.”

Yorumlar
Başörtülü kadına çirkin saldırı: 'AK Parti'nin köpeğisin, kapalısın diye namuslu musun?'
Medyascope'u fonlayan vakfın başkanı TSK'nın gizli bilgilerini ABD için istemiş!
Ruşen Çakır'ın 2005 yılında yaptığı haber, başına geldi!
Yunanistan’da aşı karşıtları polisle karşı karşıya geldi
'Çocuk haczi ve genç evlilik sorununa karşı 4 maymunu oynamayın'
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
ABD'de PCR testleri yıl sonundan itibaren kullanılmayacak!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@