Kocaeli Üniversitesi Rektörü Hülagü: Ben aşısız olanı derse sokmam!

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, ''Ben aşısız olanı derse sokmam.'' ifadelerini kullanarak tavrını ortaya koydu. Hülagü'ye açıklaması nedeniyle tepki gösterenler de oldu.

Eğitim 19.08.2021 - 14:52 19.08.2021 - 14:56

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü koronavirüs pandemisiyle ilgili aldığı kararı açıkladı.

Bugün Kocaeli gazetesine konuşan Rektör Hülagü, "YÖK, yuvarlak cümleler kullanarak bizlere bırakıyor. 1 Eylül'de senato yapacağız. Ben üniversiteyi 20 Eylül’de açacağım. Ben aşısız olanı derse sokmam. Eğer derlerse ki ben aşısız olacağım. O zaman git özel hastaneye 2 günde bir PCR testi yaptır. Hiç olmadı kamera koyacağım odalara oradan izlesinler." dedi.

Üniversitede aşı olmayanın derslere girmesinin imkanı olmadığın dile getiren rektör sözlerine şöyle devam etti;

"HES Kodu, aşı kodu olmayanı birebir derslere almayacağız. Ben mesela hastanede visit yapıyorum, aşısız olanı almıyorum. Aşı yüzde yüz korumuyor sadece olasılıkları azaltıyor. Yoğun bakımda yatanların %80’i aşısız olanlar. Çift doz Biontech yapıp da yatan hiç yok. Aşı olmadan yurtlara girme şansları da yok."

TEPKİLER VAR

Prof. Hülagü'nün bu kararına tepkiler gecikmedi. Sosyal medyada açılan #senkimsinhaddinibilhulagu etiketi altında Hülagü'ye eleştiriler sıralandı.

Rektörün kanunen böyle bir adım atma yetkisi olmadığını belirten ünlü avukat Yasin Girgin ise şu ifadeleri kullandı;

"Eğitim hakkı engellenemez, bu hak bir rektörün-dekanın keyfi kararları ile kimsenin elinden alınamaz. Rektörler, dekanlar bu kurumların sahibi değillerdir. Atanmış idarecilerdir. Atanmış idareciler Temel Norm'a, Anayasa'ya, Kanunlar'a uygun kararlar almak zorundadır.

Üniversitelerin eğitim-yurt vb için aşı bilgisi istemesi nedeni ile eğitimi sekteye uğrayan, kendini aşı yapmak zorunda hisseden-kalan öğrenci kardeşlerim; üniversite tüzel kişiliği aleyhine tazminat davası açabilir, ayrıca bu kararı alanlar aleyhine savcılığa başvurabilirler."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@