Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız, kendisine yöneltilen 'TOKİ’nin 0.49 faizli konut kredisini kullanmak caiz mi?' sorusuna cevap verdi.

Tarihte bugün: "622 - Hicri takvimin başlangıcı" Tarihte bugün: "622 - Hicri takvimin başlangıcı"

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız, TOKİ'nin 100 bin sosyal konut projesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Nurettin Yıldız"Benim bildiğim fıkıh bilgisine göre bu işlem; ancak KİRALAYABİLECEK bir ev dahi bulamayan Müslüman için zarureten caiz olabilir. Tapulu evi olmaması bir insan için faize ruhsat oluşturabilecek bir zaruret değildir. Bankanın bu işlemden kâr etmiyor olmasını da anlamlı bir gerekçe olarak görmüyorum. Faizli bir banka bu işten zarar bile ediyor olsa, Müslümanların faize karşı direncini ve dik duruşunu zayıflatmış olması, onun için en büyük kârdır. Korkarım bu da gerçekleşecektir neticede. Eğer bir önceki yıla göre faize karşı mesafemiz bir milim geriledi ise biz dünyalık ev kazansak da ahiret evimizi kaybedebiliriz maazallah" dedi.

'Ziraat Bankası kredisi İle TOKİ’den ev almak caiz midir?' sorusuna da cevap veren Yıldız, "İnsanlara CAİZDİR/YAPABİLİRSİNİZ demek, onların Sırat köprüsünden geçebileceklerini taahhüt etmek ve Allah’a hesap vermeye hazır olmak demektir. Benim öyle bir cesaretim yoktur. Köprüde kalmaktan korkarım. Faizin her çeşidi ve her oranı haramdır" dedi.